Auschwitz

14.02.2017

11 mln zł przeznaczy Fundacja Auschwitz w br. na konserwacje w Muzeum

Przedmioty należące do ofiar niemieckiego obozu Auschwitz, które zostały odnalezione w 1967 r. podczas prac archeologicznych przy krematorium III, które w ub.r. trafiły do Muzeum Auschwitz. Fot. PAP/A. Grygiel Przedmioty należące do ofiar niemieckiego obozu Auschwitz, które zostały odnalezione w 1967 r. podczas prac archeologicznych przy krematorium III, które w ub.r. trafiły do Muzeum Auschwitz. Fot. PAP/A. Grygiel

11 mln zł przeznaczy w tym roku Fundacja Auschwitz-Birkenau na prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz - dowiedziała się we wtorek PAP w biurze Fundacji. W minionym roku na ten cel trafiło 5,94 mln zł.

Pieniądze na konserwacje pochodzą z zysków z kapitału, który gromadzi Fundacja. Jej celem jest zgromadzenie na kontach 120 mln euro. Dotychczas wsparcie zapowiedziało ponad 30 państw i kilku prywatnych filantropów. Na kontach znajduje się już 103 mln euro.

Anna Barbur z Fundacji poinformowała, że wśród realizowanych w tym roku projektów jest m.in. konserwacja i zabezpieczenie ruin krematorium III w byłym Auschwitz II-Birkenau. Ich stan stale się pogarszał. Wpływ na to miały głównie warunki atmosferyczne i naturalna erozja materiału budowlanego, ale także nie zawsze odpowiedzialne zachowanie się grup zwiedzających.

Kontynuowana będzie konserwacja dwóch baraków w byłym obozie Birkenau. Obejmuje ona m.in. wykonanie przyłącza drenażu mającego na celu odprowadzenie deszczówki z dachów, konserwację fundamentów i konstrukcji budynków oraz wyprostowane i ustabilizowanie ścian. Baraki powstały na przełomie 1941 i 1942 r. Do lipca 1943 r. przebywali w nich mężczyźni, a później zostały włączone do obozu kobiecego. Istniał on do listopada 1944 r., kiedy więźniarki przeniesione zostały do innych części obozu.

Rozpoczął się też pierwszy etap konserwacji rzeczy odnalezionych pół wieku temu przez archeologów podczas badań w rejonie komory gazowej i krematorium III w Birkenau. Są to m.in. należące do zgładzonych Żydów termometry, butelki po lekach czy perfumach, fragmenty butów, sztućce, biżuteria, zegarki, szczotki, fajki, zapalniczki, fragmenty naczyń, guziki, scyzoryki i klucze. Przez kilkadziesiąt lat leżały w zapomnieniu w budynku Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W ub.r. odszukano je i przywieziono do Muzeum.

Trwa także drugi etap modernizacji magazynu tekstyliów, w którym przechowywane są m.in. tałesy, odzież więźniarska, różne naszywki i oznaczenia więźniarskie, odzież cywilna, w tym ubranka dziecięce. W tym roku konserwowane będą znajdujące się z zbiorach walizy i kosze wiklinowe, które należały do ofiar, listy obozowe, a także puszki po gazie Cyklon B, który Niemcy wykorzystywali do uśmiercania ludzi.

Dzięki pieniądzom Fundacji w poprzednich latach zrealizowano już m.in. konserwację i zabezpieczenie pozostałości pierwszej łaźni oraz kuchni obozowej w byłym Auschwitz I. Prowadzone były też prace w bloku 28, który stanowił część więźniarskiego szpitala. Został on m.in. zabezpieczony przed dalszym niszczeniem.

Priorytety i harmonogram prac konserwatorskich w Muzeum określa Globalny Plan Konserwacji. Zostały zainaugurowane w czerwcu 2012 r. Koncentrują się głównie wokół najstarszej części byłego obozu Auschwitz II-Birkenau i tamtejszych więźniarskich baraków murowanych.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Zanim powstała Fundacja utrzymywało się ono głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 ok. 5 procent budżetu.

Auschwitz to jedyny były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)

szf/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL