Europa i świat po 1989 roku

10.08.2017

16 sierpnia decyzja ws. Światowego Jamboree w 2023 r.: jednym z kandydatów - Gdańsk

16 sierpnia w Baku odbędzie się prezentacja kandydatów i wybór organizatora 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Do tej roli pretendują Korea Południowa i Polska – konkretnie Gdańsk, który chce zorganizować zlot na Wyspie Sobieszewskiej.

W czwartek w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca wyjazd do Baku polskiej delegacji, która będzie reprezentować miasto na konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). To w trakcie tego spotkania zapadnie decyzja dotycząca lokalizacji Jamboree Skautowego w 2023 r.

Jak poinformowali przedstawiciele ZHP, do Baku uda się 50-osobowa delegacja, w skład które wejdą przedstawiciele miasta Gdańska, ZHP i rządu RP.

Naczelnik ZHP harcmistrzyni Małgorzata Sinica poinformowała, że WOSM to konferencja, na której skauci z całego świata spotykają się, by rozmawiać o skautowej przyszłości. Wyjaśniła, że w trakcie spotkania przedstawiciele skautów z około 160 krajów będą prezentować swoją działalność i chwalić się tym, co udało im się zrobić w ostatnim czasie. Skauci przygotują też prezentacje swoich krajów, a Polską wizytówką ma być m.in. zespół złożony z kilkuletnich dzieci grających na elektrycznych skrzypcach. "Zaprosimy też na polski poczęstunek" – dodała Sinica.

Wyjaśniła, że w trakcie spotkania – 16 sierpnia, odbędzie się tajne głosowanie, którego wyniki zdecydują, gdzie w 2023 roku odbędzie się 25. Światowe Jamboree Skautowe. Sinica dodała, że każdy kraj, niezależnie od jego wielkości, a co za tym idzie, niezależnie od wielkości działających w nim organizacji skautowskich, będzie miał 6 głosów.

Poinformowała, że polscy harcerze przez ostatnich kilka lat prowadzili działania promujące Polskę i Gdańsk jako potencjalnych organizatorów zlotu. Przypomniała, że ZHP o chęci kandydowania do organizacji imprezy poinformował w 2011 r., a w 2014 r. zyskał gwarancje rządowe dot. pomocy w przeprowadzeniu przedsięwzięcia w razie ewentualnej wygranej. Sinica przypomniała też, że zorganizowaniem u siebie Jamboree zainteresowanych było sześć polskich gmin, a w 2015 r. wybrano spośród nich Gdańsk.

"Trzymamy kciuki za naszą kandydaturę" – powiedział obecny na konferencji prasowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Dodał, że organizacja Jamboree w Gdańsku byłaby "wielką promocją Polski i Gdańska wśród rodziny skautowej".

16 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej zorganizowany zostanie festyn, podczas którego – dzięki telebimowi, można będzie na żywo śledzić przebieg głosowania w Baku.

Gdyby Gdańsk został miastem-gospodarzem Światowego Jamboree, musiałby też zorganizować w 2021 r. europejski zlot skautowy EuroJam. W myśl umów zawartych między ZHP a samorządem Gdańska w tym mieście – na Wyspie Sobieszewskiej, w przyszłym roku ma się odbyć także Zlot Gdańsk 2018 organizowany z okazji 100-lecia ZHP. W trwającym 11 dni spotkaniu udział ma wziąć około 15 tysięcy harcerzy, wśród nich także skauci z zagranicy.

W trakcie konferencji marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk podpisał z władzami ZHP porozumienie dotyczące współpracy w organizacji zarówno ewentualnego Jamboree w 2023 r., zlotu w 2021 r., jak i krajowego zlotu harcerskiego. Zakłada ono, że do dyspozycji uczestników zlotów będą samorządowe instytucje kultury. "Służymy też pomocą w kwestach komunikacyjnych, zapewnieniu opieki zdrowotnej, itp." – wyjaśnił Struk.

Koszt organizacji Światowego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej w 2023 r. oszacowany został na ok. 180 mln zł, z czego ok. 80 proc. pokryją uczestnicy zlotu, około 15 proc. stanowić ma wsparcie z budżetów Gdańska i państwa, a ok. 5 proc. - środki pozyskane od sponsorów.

W związku z ubieganiem się o organizację wydarzenia trwa budowa nowego mostu na Wyspę Sobieszewską. W planach jest wybudowanie nowej ulicy wraz z całą infrastrukturą. Od 2016 r. na wyspie prowadzony jest też program rewitalizacji społecznej, którego celem jest zwiększenie potencjału tej części Gdańska, w tym poprawienie estetyki Wyspy oraz przygotowanie mieszkańców na przyjęcie zwiększonego ruchu turystycznego.

Na potrzeby planowanego w 2018 r. krajowego zlotu, na wyspie miałoby powstać miasteczko ulokowane na ok. 200 ha. Jeśli Gdańsk zostanie wybrany miastem-organizatorem zlotów: europejskiego w 2021 r. i światowego w 2023 r. - powstaną wówczas miasteczka o powierzchni ok. 300 ha.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego dedykowane młodym ludziom w wieku od 14 do 17 lat, będącym członkami narodowych organizacji skautowych. Światowe Jamboree to dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego z udziałem młodych ludzi z ponad 160 krajów. Odbywa się od 1920 r. co cztery lata w innym miejscu na świecie. (PAP)

aks/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL