PRL

10.03.2017

Andrzej Gwiazda otrzyma w piątek nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego

Andrzej Gwiazda. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Andrzej Gwiazda. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Działacz opozycji z czasów PRL Andrzej Gwiazda otrzyma w piątek nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznawaną przez Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W uroczystej gali w Warszawie weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Podczas gali, która odbędzie się na stadionie PGE Narodowym, zaplanowano wystąpienie prezydenta.

Andrzej Gwiazda to jeden z działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz NSZZ "Solidarność", sygnatariusz Porozumień Sierpniowych. W 2006 r. otrzymał Order Orła Białego z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych i wolnej Polski". Jest członkiem Kapituły Orderu Orła Białego.

Informację o tym, że nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzyma Andrzej Gwiazda, potwierdził w piątek PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym osobom, które dobrze służą narodowi polskiemu. Wśród laureatów z poprzednich lat są: prezydent Andrzej Duda, Krzysztof Wyszkowski, prof. Krzysztof Szwagrzyk, Zofia Romaszewska, Władysław Stasiak.

Prezesem Ruchu Społecznego im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego jest Marta Kaczyńska. Ruch został zainaugurowany w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, a także wszyscy pasażerowie i członkowie załogi (96 osób). Polska delegacja 10 kwietnia 2010 r. udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. (PAP)

kno/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL