Wojna polsko-bolszewicka

13.08.2017 aktualizacja 14.08.2017

Bp Guzdek: zwycięstwo nad Wisłą zdecydowało także o kształcie chrześcijańskiej Europy

Biskup polowy WP Józef Guzdek. Fot. PAP/T. Gzell Biskup polowy WP Józef Guzdek. Fot. PAP/T. Gzell

Zwycięstwo nad Wisłą zadecydowało nie tylko o przyszłości młodego państwa polskiego, odrodzonego w 1918 roku, ale także o kształcie chrześcijańskiej Europy - podkreśla biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek w słowie pasterskim skierowanym z okazji Święta Wojska Polskiego.

"Po raz kolejny 15 sierpnia – wpatrzeni w postać zwycięskiej Maryi, która została z ciałem i duszą wzięta do nieba – będziemy wspominać wielkie zwycięstwo odniesione na przedpolach Warszawy w 1920 roku. Zadecydowało ono nie tylko o przyszłości młodego państwa polskiego, odrodzonego w 1918 roku, ale także o kształcie chrześcijańskiej Europy - napisał w liście pasterskim przekazanym PAP w niedzielę bp Guzdek.

Podkreślił w nim też, że wspominając Cud nad Wisłą dziękujemy Bogu, że był natchnieniem, źródłem sił i najgłębszych motywacji dla naszych rodaków w tym trudnym, wojennym czasie. "Wspólna modlitwa, udział we mszach św. i procesjach błagalnych jednoczyły wszystkich wokół najważniejszej sprawy w tamtym czasie – wokół obrony wolności i niepodległości ojczyzny" - głosi słowo pasterskie biskupa polowego.

Hierarcha wojskowy podkreślił w nim również, że z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością myślimy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy "nie ulękli się przeważającej siły wroga, ale ofiarnie, pełni poświęcenia, chwycili za broń, stając w obronie wiosek i miast, ale zgodnie z pouczeniem Chrystusa zawartym w Ewangelii: +Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich+, zdobyli się na heroiczny bój".

Bp Guzdek dodał, że poległym i zmarłym naszą wdzięczność okażemy podczas modlitwy w kościołach i kaplicach, a także uczestnicząc w okolicznościowych spotkaniach i apelach.

"W dniu historycznego zwycięstwa nad Armią Czerwoną w 1920 roku obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Wspominając i podziwiając rycerzy wolności sprzed 97. lat nasz wzrok i słowa pamięci kierujemy w stronę tych, którzy już wypełnili swoje żołnierskie zadania – kombatantów wszystkich frontów walki o wolną Polskę i żołnierzy, którzy przeszli już w stan spoczynku" - głosi słowo pasterskie biskupa polowego.

Podkreślił w nim, że szacunek i wdzięczność chcemy wyrazić także żołnierzom, którzy dziś stoją na straży pokoju i bezpieczeństwa naszych granic. "Współczesne pokolenie żołnierzy angażuje się w walkę ze złem, terroryzmem, także daleko poza granicami naszej ojczyzny, ale zawsze z myślą o bezpieczeństwie tej, która jest naszą Matką. Składając wojskową przysięgę decydują się wiernie służyć ojczyźnie nie szczędząc sił, krwi a nawet swojego życia – dla ludzi w mundurach to sprawa honoru" - napisał bp Guzdek.

Jego zdaniem, w ten świąteczny dzień patrzymy także w przyszłość, "Boga prosimy o wsparcie w realizacji trudnej i odpowiedzialnej misji Polskich Sił Zbrojnych".

"Wsłuchani w słowa Chrystusa: +Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat+, prośmy o dar Chrystusowego pokoju najpierw w naszych sercach, w rodzinach, w naszym państwie i na całym świecie. Nie podnośmy, a nawet nie dotykajmy, kamienia rzuconego w naszą stronę, aby nie zarazić się nienawiścią. Niech bezpieczeństwo naszej ojczyzny będzie wspólnym celem, który nas łączy" - podkreślił biskup polowy.

"Maryjo Wniebowzięta, Hetmanko Żołnierza Polskiego, w Święto Wojska Polskiego, weź w swą opiekę żołnierzy i tych wszystkich, którzy służą bezpieczeństwu i stoją na straży wolności naszej ojczyzny" - głosi słowo pasterskie biskupa Guzdka. (PAP)

skz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL