Druga wojna światowa

08.12.2016

Czechy: zmarł Adolf Burger z warsztatu fałszerzy w obozie Sachsenhausen

Adolf Burger. 2007 r. Fot. PAP/EPA Adolf Burger. 2007 r. Fot. PAP/EPA

Adolf Burger, ostatni żyjący członek ekipy zmuszonej w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen do fałszowania brytyjskich banknotów na użytek SS, zmarł we wtorek w Pradze w wieku 99 lat - poinformowały w czwartek czeskie media.

Na kanwie przetłumaczonych na wiele języków wspomnień Burgera nakręcono w 2007 r. austriacko-niemiecki film wojenny "Fałszerze", który w roku następnym otrzymał Oscara w kategorii najlepszego filmu obcojęzycznego.

Burger urodził się 12 sierpnia 2017 roku we wsi Wielka Łomnica na słowackim Podtatrzu. W czasie wojny był więziony w kilku obozach koncentracyjnych, gdzie stracił część rodziny, w tym zagazowaną w wieku 22 lat żonę Giselę.

Jako drukarz z zawodu trafił w 1944 roku do funkcjonującego w Sachsenhausen warsztatu, w którym na zlecenie SS wytwarzano podrobione papierowe funty szterlingi o dużych nominałach. W ramach operacji o kryptonimie Bernhard zamierzano ich użyć do zdestabilizowania brytyjskiej gospodarki. Ostatecznie jednak nie doszło do planowanej szerokiej dystrybucji fałszywych banknotów na terytorium Wielkiej Brytanii.

Ekipę więźniów-fałszerzy ewakuowano pod koniec wojny do obozu koncentracyjnego Mauthausen w Austrii, a następnie do pobliskiego Ebensee, gdzie Burger doczekał wyzwolenia przez wojska amerykańskie.

Brytyjskie władze od roku 1939 wiedziały z meldunków wywiadu o fałszerskich planach Niemców, a jakość pierwszych przechwyconych przez nie w 1943 roku podrobionych banknotów została uznana za bardzo wysoką. Choć akcja masowego rozrzucania fałszywek w Wielkiej Brytanii nie doszła do skutku, w ramach prewencji Bank Anglii pod koniec wojny wycofał z obiegu wszystkie swe banknoty o nominałach powyżej 5 funtów - co było w 1939 roku równowartością ówczesnych 125 złotych polskich. (PAP)

dmi/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL