Auschwitz

12.09.2017

Dach dawnej kantyny SS obok byłego obozu Auschwitz zostanie naprawiony

Do końca października chcemy odbudować zawaloną część dachu budynku, w którym w czasie istnienia niemieckiego obozu Auschwitz mieściła się kantyna SS – podała Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz, która opiekuje się obiektem.

Szefowa fundacji Agnieszka Molenda powiedziała we wtorek, że w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę prac. Fundusze na naprawę dachu zadeklarował Małopolski Konserwator Zabytków. Wcześniej fundacja wybrała już wykonawcę projektu budowlanego.

Drewniany budynek dawnej kuchni i kantyny SS w byłym KL Auschwitz liczy niemal 15 tys. m sześciennych. Znajduje się w pobliżu Muzeum Auschwitz, ok. 400 m od historycznej bramy z napisem "Arbeit macht frei", nie jest jednak częścią muzeum. Budynek został wzniesiony na przełomie 1941 i 1942 r. rękoma więźniów Auschwitz i służył esesmanom. Wewnątrz znajdowała się m.in. scena, gdzie odbywały się seanse filmowe. Po wojnie budynek był wykorzystywany m.in. przez zakłady zbożowe z Krakowa. Po ich likwidacji teren wraz z budynkiem przeszedł na własność Skarbu Państwa. Od wielu lat dawna kantyna stała pusta i niszczała, w 2014 r. runęła część dachu.

Pod koniec 2016 r. brzeszczańska fundacja podpisała ze starostą oświęcimskim umowę na bezterminowe użyczenie budynku. Rozpoczęła także poszukiwania pieniędzy na remont, aby ocalić historyczny obiekt, który należy do kompleksu obozowego.

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami, które znajdują się obecnie w rękach prywatnych.

Opiekuje się m.in. budynkiem w Brzeszczach Borze, w którym podczas wojny Niemcy ulokowali obozową karną kompanię kobiet. Powstała tam ekspozycja historyczna, na której można zobaczyć m.in. eksponaty związane z więźniarkami jak rzeczy codziennego użytku i odzież. Jest także porcelitowa figurka Myszki Mickey, która należała do bezimiennej ofiary niemieckiego obozu Auschwitz, najprawdopodobniej dziecka. W budynku obsługi zwiedzających, obok byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, fundacja udostępniła wystawę poświęconą historii podobozu Monowitz, utworzonego przy zakładach budowanych w Oświęcimiu przez Niemców.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów.

autor: Marek Szafrański (PAP)

szf/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL