Walka o niepodległość 1914-1918

12.08.2017 aktualizacja 22.09.2017

Dolnośląski Festiwal Tajemnic poświęcony postaci marszałka Piłsudskiego

Józef Piłsudski. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja Józef Piłsudski. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

Piąta edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, rozpoczęta w sobotę na zamku Książ pod Wałbrzychem, poświęcona jest m.in. postaci marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaplanowano wykłady, dyskusje oraz występy grup rekonstrukcyjnych.

Jak powiedziała PAP pomysłodawczyni festiwalu Joanna Lamparska, tematyka związana z Legionami Polskimi to efekt uchwały polskiego parlamentu, który ogłosił rok 2017 rokiem Józefa Piłsudskiego.

„W tym roku przypada 150. rocznica urodzin Marszałka, dlatego jednym z głównych motywów tegorocznej edycji festiwalu są wydarzenia, jakie towarzyszyły powstaniu Legionów Polskich i odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości. Pokażemy walki Legionów Polskich z Armią Rosji oraz tajemnice, ukryte skarby oraz wybrane epizody z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego” - dodała Lamparska, dziennikarka, autorka książek o poszukiwaniu skarbów i pamiątek.

„Legiony Polskie w natarciu” to widowisko historyczne, które zaplanowano na zamku Książ w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.

Oprócz tematyki legionowej, duża część festiwalu zostanie poświęcona klasztorom, ich historii, zagadkom opuszczonych opactw, a także migracji dzieł sztuki należących do Kościoła, ich grabieży w czasie II wojny światowej oraz odzyskiwaniu po wojnie.

Na tegorocznym festiwalu pokazana też zostanie wystawa promująca najnowszą książkę Joanny Lamparskiej i Piotra Kałuży pt. „Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice”. Pokazuje m.in. sekrety labiryntów ukrytych kilka, a czasami kilkadziesiąt metrów pod ziemią.

W czasie festiwalu odbędzie się konferencja pt. „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”, w której udział wezmą specjaliści z zakresu ochrony dziedzictwa narodowego, naukowcy, funkcjonariusze policji zajmujący się przestępstwami przeciwko dziełom sztuki i dziedzictwu narodowemu.

Festiwal potrwa do niedzieli.(PAP)

ros/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL