II Rzeczpospolita

30.03.2017

Gdynia: Dokumentacja ORP „Wicher” i ORP „Burza” przejdzie konserwację

Niszczyciele ORP "Burza" i ORP "Wicher". 1934 r. Fot. NAC Niszczyciele ORP "Burza" i ORP "Wicher". 1934 r. Fot. NAC

Gdyńskie Muzeum Marynarki Wojennej zleci konserwację części dokumentacji niszczycieli ORP „Wicher” i ORP „Burza”. Okręty zbudowano w okresie międzywojennym we francuskiej stoczni. „Wicher” zatonął w 1939 r., „Burza” – po II wojnie światowej - służyła jako muzeum.

Dokumentacja zbudowanych w drugiej połowie lat 20. ub. wieku okrętów składa się z 12 tomów. Każdy z nich zawiera po około 100 arkuszy rysunków technicznych pokazujących poszczególne mechanizmy, instalacje maszynowni, uzbrojenie oraz kadłub i jego części konstrukcyjne.

„Albumy są w złym stanie, wymagają jak najszybszej konserwacji” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Tomasz Miegoń.

Przypomniał, że Muzeum dopiero w 2012 roku przeniosło się do nowej, dobrze wyposażonej siedziby. Wcześniej przez wiele lat zbiory placówki magazynowane były w różnych obiektach należących najczęściej do Marynarki Wojennej, nieprzystosowanych do przechowywania archiwaliów, co negatywnie wpłynęło na wiele eksponatów, zwłaszcza na dokumenty.

Miegoń poinformował, że w czwartek Muzeum podpisało umowę ze sponsorem, który sfinansuje prace przy jednym z tomów dokumentacji ORP „Wicher” i ORP „Burza”. „Kolejne będą poddawane pracom w miarę pozyskiwania środków” – zaznaczył Miegoń.

Jak wyjaśniła PAP główna inwentaryzator Muzeum Agnieszka Ruta, w ostatnich latach wszystkie 12 tomów dokumentacji udało się poddać odgrzybieniu. „Teraz trzeba przeprowadzić kolejne, bardzo już specjalistyczne zabiegi konserwatorskie, w tym oczyścić papier – zwłaszcza w miejscach, gdzie grzyb pozostawił po sobie plamy, podkleić go i wzmocnić w niektórych miejscach” – powiedziała Ruta.

Wyjaśniła, że – na potrzeby konserwacji - album zostanie także rozszyty, a – po przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów - w miejscach szycia, karty zostaną ponownie zszyte.

Prace przy pierwszym tomie dokumentacji przeprowadzi Pracownia Konserwatorska Dariusza Subocza z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Ich sponsorem będzie, współpracująca z Muzeum Marynarki Wojennej, firma Thales specjalizująca się w technologiach, m.in. związanych z urządzeniami okrętowymi.

ORP „Wicher” (wszedł do służby w 1930 r.) i ORP „Burza” (rozpoczął służbę w 1932 r.) zostały zbudowane w stoczni Chantiers Navals Francais. W ówczesnej nomenklaturze nazywano je kontrtorpedowcami (odpowiednik dzisiejszego niszczyciela).

ORP „Wicher” w latach międzywojennych pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. W pierwszych dniach II wojny światowej został zatopiony przez niemieckie samoloty. ORP „Burza” służył do 1960 r., kiedy to stał się okrętem-muzeum. Funkcję tą pełnił do 1975 r., gdy jego rolę przejął ORP „Błyskawica”.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni powstało w 1953 r. Przez pierwszych kilkadziesiąt lat działało jako Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego. W listopadzie 2012 r. pozyskało nową siedzibę przy ul. Zawiszy Czarnego. Gromadzi ono zabytki związane z historią i tradycją Marynarki Wojennej. W placówce można oglądać m.in. modele okrętów, pamiątki, medale, mundury i ordery, broń i uzbrojenie morskie oraz archiwalne fotografie. Placówka opiekuje się też zacumowanym na pobliskim nabrzeżu okrętem-muzeum - ORP „Błyskawica”. (PAP)

aks/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL