Polska po 1989 roku

30.12.2016

BBN: Prezydent mianował gen. Wojciechowskiego na dowódcę operacyjnego

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda mianował generała brygady Sławomira Wojciechowskiego na stanowisko dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych - poinformowało w piątek BBN.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta generał rozpocznie pełnienie funkcji 1 stycznia 2017 r.

Zmiana na stanowisku dowódcy operacyjnego RSZ jest związana z zakończeniem trzyletniej kadencji obecnego dowódcy gen. broni Marka Tomaszyckiego. Zgodnie z konstytucją dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych - tak jak dowódcę generalnego i szefa Sztabu Generalnego - mianuje prezydent.

Nieoficjalne informacje o nominacji Wojciechowskiego były znane od kilkunastu dni, w piątek potwierdził je szef BBN Paweł Soloch.

Gen. Wojciechowski jest od sierpnia 2015 zastępcą dowódcy operacyjnego RSZ i jednym z autorów reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Wcześniej, w Sztabie Generalnym WP, kierował pracami nad wdrożeniem wojennego systemu dowodzenia.

W 2011 r. dowodził IX Zmianą PKW w Afganistanie, a wcześniej 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną i 4. Zielonogórskiem Pułkiem Przeciwlotniczym.

W latach 2009-2010 dowodził wielonarodową Grupą Bojową UE, a w trakcie IV Zmiany PKW w Iraku w 2005 r. kierował sztabem Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, Akademii Obrony narodowej, Joint Services Staff College w Shrivenham w Wielkiej Brytanii, szkoły NATO w Oberammergau oraz studium polityki obronnej w US Army War College w Carlisle.

Od 2013 roku kierował departamentem strategii i planowania obronnego MON.

58-letni gen. Tomaszycki dowódcą operacyjnym został w 2013 r. Wcześniej był szefem zarządu szkolenia P-7 Sztabu Generalnego WP; w latach 2009-2011 dowodził 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną, a od listopada 2011 był Szefem Szkolenia Wojsk Lądowych. W 2007 r. dowodził pierwszą zmianą PKW w Afganistanie.

Wcześniej był m. in. dowódcą 6. Brygady Kawalerii Pancernej, służył w dowództwie 1. Korpusu Zmechanizowanego, a od lipca 2003 do lutego 2004 r. był szefem oddziału szkolenia w PKW w Iraku.

Jest absolwentem m.in. Studium Polityki Obronnej Akademii Wojennej Wojsk Lądowych – Carlisle Barracks w USA, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i AON.

Dowództwo Operacyjne jest jednym z dwóch głównych dowództw w polskich siłach zbrojnych. Odpowiada za organizację ćwiczeń, podlegają mu kontyngenty działające za granicą, zadaniem DORSZ jest też planowanie i dowodzenie wojskami i elementami pozamilitarnymi w operacjach połączonych w sytuacjach kryzysowych. (PAP)

brw/ wkt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL