Stalinizm

09.09.2017

IPN poszukuje w Ogrodzonej szczątków żołnierzy NOW

IPN rozpoczął w sobotę w Ogrodzonej na Śląsku Cieszyńskim poszukiwania szczątków zamordowanych przez komunistów żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej - dowiedziała się PAP w Instytucie. Prace mogą potrwać kilka dni.

Adam Kondracki, szef wieloosobowego stanowiska ds. Poszukiwań i Identyfikacji w oddziale IPN w Katowicach, nie podał na razie żadnych szczegółów. Powiedział jedynie, że ekipa rozpoczęła już na miejscu prace rozruchowe.

W lesie Kamienieckim w Ogrodzonej koło Cieszyna mogą spoczywać żołnierze NOW, która działała na terenie od Wadowic po Cieszyn. Na Śląsku Cieszyńskim istniało pięć obwodów. Jednym z nich był "Wędrowiec" pod dowództwem Pawła Heczki. Oddział ten został zlikwidowany przez siły bezpieczeństwa w lipcu 1946 r. Sześciu żołnierzy zginęło w obławie w gajówce w Kiczycach. Pozostali, którzy zdołali wówczas umknąć, byli sukcesywnie wyłapywani. Latem 1946 r. przed sądem doraźnym stanęło 26 członków "Wędrowca". Sześciu, w tym Heczkę, skazano na śmierć. Wyrok wykonano.

W tym tygodniu IPN prowadził prace poszukiwawcze na cmentarzu w katowickiej dzielnicy Ligota. Ekshumowano szczątki siedmiu żołnierzy podziemia niepodległościowego, straconych w grudniu 1946 r. w katowickim więzieniu na podstawie wyroków sądowych. Szczątki będą teraz poddane badaniom w Instytucie Medycyny Sądowej.

Marek Szafrański (PAP)

szf/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL