Stalinizm

18.04.2017

IPN wznowił sondaże archeologiczne w Bielsku Podlaskim

Instytut Pamięci Narodowej wznowił we wtorek sondaże archeologiczne na dziedzińcu budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim. W czasie pierwszego etapu prac, we wrześniu 2016 roku, odnaleziono tam szkielet i szczątki co najmniej pięciu osób.

IPN prowadzi od kilku lat śledztwo dotyczące zbrodni funkcjonariuszy powiatowego UB w Bielsku Podlaskim. Chodzi o dokonane tam w latach 1944-1956 zabójstwa działaczy i członków organizacji niepodległościowych, którzy umierali wskutek pobić i tortur.

Wątki tego postępowania dotyczą też psychicznego i fizycznego znęcania się nad członkami organizacji niepodległościowych, którzy zostali pozbawieni wolności. IPN chce ustalić zarówno sprawców zbrodni, jak i personalia wszystkich ofiar. Wśród dowodów są m.in. akta b. Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku, dotyczące czynności procesowych wobec zatrzymywanych osób.

Siedziba bielskiego UB, gdzie na dziedzińcu wznowione zostały we wtorek sondaże archeologiczne, mieściła się w budynku po byłym klasztorze karmelitów w tym mieście. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną prawdopodobnie siedzibę miało tam NKWD.

Jak poinformował w komunikacie szef pionu śledczego IPN w Białymstoku prok. Janusz Romańczuk, obecny etap prac zaplanowano na niecałe trzy tygodnie; obejmie on te części dziedzińca głównego i wewnętrznego, których nie udało się poddać sondażom we wrześniu. Chodzi o ustalenie, czy i tam nie ma szczątków ofiar UB.

W pierwszym etapie poszukiwań na terenie głównego dziedzińca odnaleziono szkielet, zaś na dziedzińcu wewnętrznym - szczątki należące do co najmniej pięciu osób, które to szczątki zostały przeniesione z innego miejsca. (PAP)

rof/ itm/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL