Walka o niepodległość 1914-1918

10.08.2017

J. Kasprzyk: musimy być zakorzenieni w historii naszego kraju

Aby żyć współcześnie, musimy być zakorzenieni w historii naszego kraju – powiedział w czwartek w Jędrzejowie Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, uczestnikom Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Piąty dzień 52. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej rozpoczął się od mszy świętej w Archiopactwie Cystersów. Po nabożeństwie piechurzy przemaszerowali pod siedzibą Starostwa Powiatowego, gdzie przy zasadzonym w 2004 r. Dębie Niepodległości złożono wieńce i wiązanki kwiatów. "Te dęby są silne i mocne, bo są zakorzenione. To ważne przesłanie płynące ze świata przyrody. Jeśli nie będziemy zakorzenieni w świecie wartości, w przeszłości, to jak drzewa uschniemy" – powiedział Kasprzyk, przypominając słowa Jana Pawła II: "aby następnym pokoleniom przekazać dobro wspólne, ojczyznę".

"Z miejsc odwiedzanych przez nas na trasie tego marszu płynie lekcja, że tradycja i przeszłość zobowiązują. Aby żyć współcześnie, musimy być zakorzenieni w historii naszego kraju, to przyniesie owoce" – dodał minister, odznaczając osoby i instytucje zasłużone dla Jędrzejowa medalami Pro Patria. Otrzymało je m.in. Muzeum im. Przypkowskich mieszczące się przy pl. Kościuszki, gdzie w 1914 r. kwaterował Józef Piłsudski ze swoim sztabem.

W czwartek blisko 350 uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej przejdzie 20-kilometrowy odcinek z Jędrzejowa do miejscowości Choiny w gminie Sobków. Do Kielc piechurzy dotrą w sobotę.

Kompania zwana "Kadrówką", która liczyła 160 żołnierzy z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. Choć wymarsz kompanii kadrowej był w sensie militarnym małym epizodem, to zdaniem historyków miał znaczenie polityczne, zaznaczając od początku I wojny światowej istnienie "sprawy polskiej".

"Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano w 1924 r. Przed wojną odbyło się ich 15. W PRL przez dziesięciolecia marszów nie było. Tradycję wskrzeszono w 1981 r., zachowując ciągłość numeracji. Do 1989 r. marsz miał charakter manifestacji patriotycznej. Po 1989 r. wrócił do przedwojennej formuły. (PAP)

maj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL