Powstanie Warszawskie

31.08.2017

Marsz w Warszawie upamiętni przebicie się formacji powstańczych do Śródmieścia

Marsz Pamięci uczci w czwartek 73. rocznicę przebicia się formacji powstańczych ze Starego Miasta do Śródmieścia. Mieszkańcy Warszawy wspierani przez członków Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław" przejdą spod Reduty Banku Polskiego pod gmach PAST-y.

"Od kilku lat organizujemy Marsz Pamięci szlakiem przebicia się kompanii +Rudy+ przez Ogród Saski do Śródmieścia. To właściwie jedyna taka udana akcja przejścia +na powierzchni+ przez oddziały powstańcze ze Starego Miasta. Chcemy upamiętnić wszystkich tych, którzy tego dnia zginęli bądź zostali ranni. W akcji uczestniczyła nie tylko kampania +Rudy+, ale również oddziały m.in. +Parasola+ i wielu innych formacji staromiejskich" - opowiadał PAP Tomasz Karasiński, komendant Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław", która współorganizuje Marsz Pamięci.

Podkreślił, że przebicie się oddziałów powstańczych do Śródmieścia było jedną z poważniejszych akcji z okresu Powstania Warszawskiego. "Zakończyła się ona takim połowicznym sukcesem, bo udało się przedrzeć grupie ok. 60 osób. Chcemy także przypomnieć dowódców, którzy wzięli udział w tej akcji, choćby postać szefa Brygady Dywersyjnej mjra Jana Kajusa Andrzejewskiego +Jana+, który poległ w tym natarciu. A także por Ewarysta Jakubowskiego ps. Brat, Cichociemnego; Ryszarda Białousa +Jerzego+, który był dowódcą batalionu +Zośka+ czy Andrzeja Romockiego +Morro+, dowódcę kompanii +Rudy+, stanowiącej właściwie główną siłę, która się przebiła. Dzisiaj nie żyje już nikt z uczestników tamtych wydarzeń, jeszcze kilka lat temu mieliśmy ten honor, że przyjeżdżali na te uroczystości i szli razem z nami" - mówił Karasiński.

Trasa marszu będzie biegła spod Reduty Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, przez Park Saski pod gmach PAST-y przy ul. Zielnej. "Na szlaku przemarszu będziemy w hołdzie zapalali lampki, które wieczorem zapłoną biało-czerwoną wstęgą. Będzie oczywiście apel poległych i zostaną przypomniane nazwiska wszystkich, którzy wówczas zginęli. Oczywiście członkowie Zgrupowania wezmą udział w marszu w mundurach historycznych. Poprzedzi go msza św. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego przy ul. Senatorskiej. Później będzie złożenie wiązanek, apel poległych i taki rodzaj inscenizacji, opowieści o tej historii, po której rozpocznie się Marsz Pamięci. Na zakończenie pod budynkiem PAST-y zabrzmi hymn narodowy i zapłoną znicze" - powiedział.

Marsz pamięci odbywa się już od kilku lat. "Myślę, że jest to ważne wydarzenie i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na pewną robią wrażenie te rzędy lampek płonących w Ogrodzie Saskim. Naszym celem jest przypomnienie tamtych wydarzeń oraz ich uczestników i upamiętnienie ich. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i nie tylko do udziału w tej uroczystości" - dodał komendant Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław". (PAP)

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL