Inne

11.01.2017

Muzeum Browaru w Żywcu zwiedziło już blisko 900 tys. osób

Blisko 900 tys. osób zwiedziło Muzeum Browaru w Żywcu w ciągu 10 lat istnienia. W 2018 r. placówka spodziewa się milionowego gościa. Muzeum zostało zmodernizowane, jest teraz bardziej multimedialne i interaktywne.

„Każdego roku odwiedza nas ok. 90 tys. osób. Niektórzy wracają wiele razy. Z myślą o nich odświeżyliśmy ekspozycję, by była ciekawsza i nowocześniejsza. Czy nam się to udało, to ocenią zwiedzający, ale pierwsze sygnały są takie, że Muzeum się bardzo podoba. (…) Idąc z duchem czasu postanowiliśmy, że będzie ono bardziej multimedialne i interaktywne. Zwiedzający mogą m.in. lepiej poznać rodzinę Habsburgów, która założyła browar” – powiedziała dyrektor muzeum Lidia Dadej.

Zdaniem burmistrza Żywca Muzeum jest ważnym elementem na turystycznej mapie miasta. „Turyści wiedzą z czego miasto jest najbardziej znane i dlatego odwiedzają Muzeum Browaru. Potem jadą tam, gdzie żyli Habsburgowie, którzy założyli browar. Zwiedzają zamek i park, a także konkatedrę. Idą też na miejski rynek. Ten szlak pokazuje Żywiec nie tylko przez pryzmat piwa, ale także poprzez przywiązanie do tradycji i historii” – powiedział.

Muzeum w Żywcu powstało w starych piwnicach browaru, w których niegdyś istniała leżakownia. Otwarte zostało we wrześniu 2006 r. W salach o łącznej powierzchni ponad 1,6 tys. m kw. zgromadzono setki eksponatów, obrazujących historię browaru w Żywcu na przestrzeni 160 lat istnienia. Są w nim m.in. historyczne sprzęty wykorzystywane przy ważeniu piwa, szkło – butelki i kufle, a także dawne reklamy. Wewnątrz zobaczyć można m.in. odwzorowaną żywiecką ulicę z galicyjskich czasów, karczmę z „multimedialnym” barmanem opowiadającym o zaletach piw, a także wnętrze ekskluzywnego bufetu z lat 30. XX w.

Muzeum Browaru w Żywcu jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Śląska oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Browar w Żywcu został założony w połowie XIX w. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Zakład zbudowano w podżywieckiej wiosce na gruncie zwanym Pawlusiem. Kamień węgielny pod budowę Browaru został położony 16 czerwca 1852 r., a budowa została zakończona pięć lat później. Za datę założenia żywieckiego Browaru przyjmuje się jednak rok 1856, kiedy to dokonano rejestracji, a także uwarzono i sprzedano pierwsze hektolitry piwa. Obecnie browar należy do koncernu Heineken. (PAP)

szf/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL