Wojna polsko-bolszewicka

13.08.2017

Na Litwie rozpoczęły się obchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Na Wileńszczyźnie rozpoczęły się w niedzielę trzydniowe obchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, których organizatorami są Związek Polaków na Litwie, Polskie Studio Teatralne i Dom Kultury Polskiej.

W ramach obchodów składane są kwiaty na grobach polskich żołnierzy w Trokach, Starych Trokach i Miednikach, odprawiane msze święte. Przewidziane są również uroczyste akademie, pikniki, pokaz broni i ekwipunku polskiego wojska, a także program artystyczny z udziałem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Dylągówce, Zespołu Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna" i Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie.

Punktem kulminacyjnym wileńskich obchodów będzie złożenie we wtorek kwiatów na cmentarzu na Rossie w mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie piknik w Zułowie, gdzie urodził się marszałek i gdzie z inicjatywy Związku Polaków na Litwie powstaje kompozycja pomnikowa.

„Obchody Święta Wojska Polskiego tu, na Wileńszczyźnie, z każdym rokiem mają coraz szerszy zakres i uczestniczy w nich coraz więcej osób” - powiedziała PAP kierowniczka artystyczna Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie Lilia Kiejzik. Jak przypomniała, dawniej obchody ograniczały się do złożenia kwiatów na Rossie. W 2004 roku Polskie Studio Teatralne zaczęło organizować święto w Miednikach, w tym roku uroczystości odbywają się też w Trokach i Starych Trokach.

„Obchody rocznicy bitwy warszawskiej przypominają nam o znaczeniu +cudu na Wisłą+. Pozwalają nam uświadomić sobie, że gdyby nie ta zwycięska bitwa, rzeczywistość Polski, ale też Litwy i całej Europy dzisiaj mogłaby być całkiem inna” - powiedziała Lilia Kiejzik.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL