Wojna polsko-bolszewicka

13.08.2017 aktualizacja 14.08.2017

Od niedzieli obchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 r. Ossów, 14.08.2011. Fot. PAP/G. Jakubowski Inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 r. Ossów, 14.08.2011. Fot. PAP/G. Jakubowski

Rekonstrukcja przebiegu Bitwy Warszawskiej, apele poległych, koncerty, odsłonięcie tablic pamiątkowych to niektóre punkty obchodów 97. rocznicy batalii w obronie Warszawy. Uroczystości rozpoczną się w niedzielę w kilku miejscowościach powiatu wołomińskiego.

Na niedzielę zaplanowano m.in. koncert "Póki Polska żyje w nas" w Bazylice Św. Trójcy w Kobyłce, a także msze św. w Tłuszczu i Ząbkach.

14 sierpnia w Ossowie w godzinach wieczornych odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterski udział Francuskiej Misji Wojskowej w Bitwie Warszawskiej 1920 roku (przy szkole w Ossowie), a także apel poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.

Centralnym punktem obchodów będzie rozpoczynające się 15 sierpnia o godz. 14 w Ossowie widowisko plenerowe – Rekonstrukcja bitwy w wykonaniu Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki.

Inscenizację Bitwy Warszawskiej poprzedzi modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki, odsłonięcie pomników śp. Marii Kaczyńskiej oraz por. BOR Pawła Janeczka na Polanie Dębów Pamięci oraz uroczysta msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej celebrowana przez ks. abp. Henryka Hosera. Na cmentarzu odbędzie się też apel poległych i złożenie wieńców.

W związku z perspektywą 100. rocznicy "cudu nad Wisłą" powiat wołomiński przygotował "legitymację uczestnika obchodów Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Uczestnicy tegorocznych obchodów w Ossowie otrzymają pamiątkową legitymację z pieczątką potwierdzającą obecność. Stemple będzie można otrzymać podczas trzech kolejnych rocznic, aż do 2020 r.

W sierpniu 2020 r. podczas obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej właściciele legitymacji, którzy przez 4 lata kolekcjonowali pamiątkowe stemple wezmą udział w konkursie z nagrodami pt. "Uczestniczę w obchodach Cudu nad Wisłą w Ossowie". Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.bitwawarszawska.pl

Uroczystości upamiętniające 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. odbędą się także w Radzyminie. Na 15 sierpnia zaplanowano m.in. Bieg 1920 – XXVI Półmaraton "Cud nad Wisłą" i wystawę sprzętu wojskowego w centrum miasta na pl. T. Kościuszki.

Odbędą się także uroczystości kościelne i patriotyczne: msza św., apel poległych oraz złożenie wieńców na mogiłach bohaterów na Cmentarzu Poległych 1920 r.

Konflikt polsko-bolszewicki rozpoczął się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 18 listopada 1918 r. przywódca bolszewickiej Rosji Włodzimierz Lenin wydał rozkaz o rozpoczęciu Operacji "Wisła". Pokonanie Polski było celem taktycznym - głównym było wsparcie komunistów, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w Niemczech i w krajach powstałych po rozpadzie Austro-Węgier.

Na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana "cudem nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

Patronat medialny nad obchodami w Ossowie objął portal historyczny Dzieje.pl. (PAP)

Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL