Polska po 1989 roku

18.09.2016

Orkiestra Reprezentacyjna WP na obchodach rocznicy 17 września w Chicago

Pododdziały reprezentacyjne Wojska Polskiego uświetniają obchody 77. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę, które przez weekend odbywają się w Chicago. W uroczystościach bierze udział przebywający z wizytą w tym mieście marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Organizatorem obchodów, które zakończą się w niedzielę, jest Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim przy Związku Klubów Polskich.

W Chicago, po raz pierwszy w historii tego miasta, odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na Pioneer Court, placu w centrum, położonym przy prestiżowym odcinku ulicy North Michigan Ave., w sobotę rano zabrzmiał hymn polski i amerykański w wykonaniu orkiestry złożonej z 40 żołnierzy z Garnizonu Warszawskiego.

"Zagraliśmy utwory narodowe, troszeczkę folkloru i rozrywki, a na zamknięcie koncertu, specjalnie dla amerykańskich odbiorców, marsz "Pod Gwiaździstym Sztandarem" Johna Philipa Sousa" - powiedział PAP major Mirosław Rytel dowódca i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

"Poczuliśmy się wszyscy Polakami, poczuliśmy się tutaj w Chicago jak w Polsce. To bardzo podniosłe i miłe wydarzenie. Byłem dumny z Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, bo tu wzbudziła wielki entuzjazm" - powiedział PAP marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Jego zdaniem ważne jest aby obchody rocznicy sowieckiej agresji na Polskę odbywały się nie tylko w kraju, ale także tam gdzie mieszkają rodacy.

"Poczuliśmy się wszyscy Polakami, poczuliśmy się tutaj w Chicago jak w Polsce. To bardzo podniosłe i miłe wydarzenie. Byłem dumny z Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, bo tu wzbudziła wielki entuzjazm" - powiedział PAP marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Marszałek Karczewski podkreślił, że dla Polonii w Chicago to także okazja do wyrażenia dumy narodowej i "pokazania, że potrafiliśmy wyjść z opresji, potrafiliśmy przeciwstawić się przecież dwóm totalitaryzmom".

"Chciałbym, żeby Polonia i Polacy mieszkający tutaj (w Chicago - PAP) byli ambasadorami Polski i polskich interesów" – powiedział Karczewski.

Pokaz musztry paradnej i koncert wzbudziły zaciekawienie wśród mieszkańców Chicago i turystów zwiedzających centrum tego miasta, który zatrzymywali się przy placu, by wysłuchać koncertu. Niektórzy Polacy, którzy przybyli na obchody, nie ukrywali swojego entuzjazmu i wzruszenia. Co jakiś czas można było usłyszeć okrzyki: "Dziękujemy, dziękujemy!", czy "Kocham Polskę !". Niektórzy przynieśli ze sobą biało-czerwone flagi.

"Większość żołnierzy stanowią muzycy z Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, ale są także żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, poczet sztandarowy wraz z dowódcą. Stanowimy asystę wojskową w czasie obchodów 77. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Jest to główny cel naszej wizyty w Chicago, ale cieszymy się z tego, że możemy przy okazji zaprezentować się szerokiej publiczności w centrum miasta" - powiedział PAP podpułkownik Tomasz Bieniak z dowództwa Garnizonu Warszawskiego.

W sobotę obchody 77. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę odbywały się także na południu metropolii chicagowskiej. W miasteczku Bridgeview, przy siedzibie oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej odbył się także pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Niedzielną część chicagowskich uroczystości rozpocznie msza święta w intencji poległych za ojczyznę w Bazylice św. Jacka. Później obchody przeniosą się na położony pod Chicago cmentarz św. Wojciecha w Niles, gdzie znajduje się pomnik ofiar Katynia i tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej - jedną z nich był Wojciech Seweryn, twórca i inicjator powstania pomnika.

Pod pomnikiem i Tablicą Smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w Niles odbędzie się apel poległych w asyście wojskowej, zaplanowano okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wieńców i kwiatów. W uroczystościach weźmie udział marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, który następnie spotka się z Polonią w parafii św. Ferdynanda w Chicago.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

tos/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL