Polska po 1989 roku

09.11.2015 aktualizacja 14.07.2016

Parada Niepodległości przejdzie w środę ulicami Gdańska

Ponad setka różnego typu pojazdów zabytkowych, wojskowych, motocykli itp. przejedzie w środę przez centrum Gdańska w ramach Parady Niepodległości. W tej - najstarszej polskiej paradzie, udział wziąć może nawet ponad 20 tys. osób, w tym harcerze z Rosji i Białorusi.

Przemarsz już po raz trzynasty organizuje gdańskie Stowarzyszenie SUM. „Chcemy podkreślać to, że 11 listopada jest świętem radosnym, świętem, przy okazji którego pamiętamy, że coś zyskaliśmy, że dostaliśmy własnym kraj” - powiedział PAP Lech Parell ze Stowarzyszenia SUM.

W pierwszej paradzie w 2003 roku wzięło udział ok. 5 tys. osób, w kolejnych latach liczba uczestników rosła: były lata, gdy 11 listopada brało w niej udział nawet 25 tysięcy osób.

Uczestnicy parady przejdą ulicami śródmieścia – z Podwala Staromiejskiego na Targ Drzewny - pod pomnik Jana III Sobieskiego. Tradycyjnie pochód poprowadzi kolumna pojazdów, w której znajdą się m.in. samochody zabytkowe, unikatowe, wojskowe i specjalne (np. wozy straży pożarnej) a także motocykle, gokarty, quady, rowery itp.

W kolumnie przejdą też miejscy radni ubrani w odświętne stroje, grupy rekonstrukcyjne, w tym dwie konne (husaria i ułani), seniorzy, uczniowie pomorskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele różnego rodzaju organizacji i stowarzyszeń, w tym harcerze (także z Białorusi i Rosji) oraz Lwy Północy - stowarzyszenie skupiające kibiców Lechii Gdańsk.

Paradę rozpocznie zainscenizowane wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego rolę wcieli się aktor Florian Staniewski. Maszerującym przygrywać będzie Orkiestra Dęta LinStarT z Liniewa, a zestaw pieśni patriotycznych wykona Chór Gryf z Trąbek Wielkich. Na trasie przemarszu pojawią się też specjalne ścianki z patriotycznymi plakatami z okresu II Rzeczypospolitej, na tle których można będzie zrobić sobie zdjęcie. Uczestnicy przemarszu będą też mogli obejrzeć wystawę pt. „Zbrodnia katyńska” przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Co roku organizatorzy parady starają się położyć akcent na inny symbol czy element polskiej tradycji narodowej. „W tym roku szczególnie silnie chcemy nawiązać do symbolu orła. Namawiamy wszystkich, by tego dnia przyozdobili swoje ubrania nawiązującymi do niego elementami. Wiemy, że wiele szkół, których uczniowie wezmą udział w paradzie przygotowuje specjalne ozdoby. My także przygotowaliśmy kilka tysięcy znaczków mających formę żołnierskiego guzika z orzełkiem” – powiedział Parell.

Dodał, że – oprócz znaczków, organizatorzy rozdadzą też uczestnikom parady naklejki z pięcioma rożnymi wizerunkiem orła obecnego w polskim godle na przestrzeni dziejów: od czasów piastowskich po dzień dzisiejszy. Pojawią się też balony i chorągiewki z orłem.

Na zakończenie parady wiele biorących w niej udział pojazdów wjedzie na Targ Węglowy, gdzie można będzie je oglądać.

We wtorek i w środę ponad 40 gdańskich restauracji i kawiarni weźmie udział w akcji „Wieczór Niepodległości". Lokale te - oznaczone barwami biało-czerwonymi, będą serwowały specjalne dania i napoje nawiązujące czy to do tradycji polskiej kuchni, czy barw narodowych. Dania mają mieć specjalne, niewygórowane ceny. Zestaw zajęć przygotowało też na środę gdańskie Centrum Hewelianum. Można tu będzie wziąć udział m.in. w warsztatach tworzenia narodowych kotylionów oraz zajęciach poświęconych Enigmie.

Paradę organizuje w środę także Gdynia. W trakcie przemarszu, który przejdzie spod dworca na Skwer Kościuszki, rozdawana będzie specjalna gazeta - Gdyński Kurier Niepodległej. W Gdyńskim Centrum Filmowym wyświetlane będą filmy nawiązujące do Święta Niepodległości, w a InfoBoksie odbędą się warsztaty wykonywania kotylionów. W środę otwarte też będą gdyńskie muzea, w tym Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdynia, Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica. Na Placu Grunwaldzki zaplanowano też koncerty pieśni patriotycznych i okazjonalny spektakl

W Sopocie zaplanowano z kolei rowerową paradę niepodległości połączoną z przejazdem zabytkowych pojazdów. Po paradzie, która zakończy się na Placu Przyjaciół Sopotu, rowerzyści będą mogli wziąć udział w przejażdżce śladami historii Sopotu. (PAP)

aks/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL