Budowa niepodległego państwa

01.08.2017

Podkarpackie: apel wojewody i marszałka ws. setnej rocznicy odzyskania niepodległości

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa Władysław Ortyl skierowali we wtorek apel do instytucji i mieszkańców regionu o aktywne uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

W trakcie konferencji prasowej w Rzeszowie ogłoszony został i podpisany przez wojewodę i marszałka apel w sprawie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w województwie.

Jak powiedziała Leniart, apel skierowany jest do władz samorządowych, instytucji pozarządowych i do mieszkańców, aby Podkarpacie aktywnie włączyło się do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Wojewoda przypomniała, że w kwietniu chwalona została ustawa o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

„Ustawa ta tworzy ramy organizacyjne tego wydarzenia. Powołany został komitet, w skład którego weszli najwyżsi przedstawiciele władzy państwowych z prezydentem, marszałkami Sejmu, Senatu, panią premier i ministrami. Został także przyjęty wieloletni program +Niepodległa+, który zakłada na lata 2017-2021 przygotowanie wielu wydarzeń, związanych z odzyskaniem niepodległości” - dodała Leniart.

Natomiast marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że wszyscy mieszkańcy naszego kraju mają świadomość, jak ważna jest wolność. „Stąd nasz apel, który kierujemy w imieniu wojewódzkiego, honorowego komitetu obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. Chcielibyśmy, aby instytucje i mieszkańcy swoją aktywnością wpisali się w kalendarium tych uroczystości” - powiedział.

Wszystkie uroczystości, które będą odbywać się na Podkarpaciu mają znaleźć się w specjalnym kalendarium wydarzeń. Dostępne ono będzie w specjalnej zakładce na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ortyl zapowiedział również, że wszystkie instytucje samorządu województwa, w tym filharmonia, teatr i muzea, będą „kierowały się w stronę upamiętniania osób i wydarzeń, które są związane z rocznicą i Podkarpaciem”. „To będzie nam pomagało w pokazywaniu tej podkarpackiej tożsamości, podkarpackiego dziedzictwa” - dodał.

W wojewódzkim komitecie obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości zasiadają m.in. pochodzący z Przemyśla marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wszyscy posłowie i senatorowie, biskupi z diecezji z terenu województwa oraz organizacje w tym kombatanckie. (PAP)

huk/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL