Wojna polsko-bolszewicka

13.08.2017

Polacy z Grodna odwiedzają groby żołnierzy przed Świętem Wojska Polskiego

Delegacja nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi i dyplomaci z Grodna oddali cześć polskim żołnierzom poległym w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r., odwiedzając ich groby podczas niedzielnego objazdu miejsc pamięci.

„Z okazji Dnia Wojska Polskiego zorganizowaliśmy dzisiaj objazd miejsc pamięci – odwiedzamy groby żołnierzy z wojny 1920 r.” – powiedziała PAP Andżelika Orechwo, szefowa Rady Naczelnej ZPB. W upamiętnieniu uczestniczą przedstawiciele władz tej organizacji oraz konsul generalny w Grodnie Jarosław Książek wraz z małżonką.

„Byliśmy w Odelsku, Makarowce, Gieniuszach, Ejsmontach, w Brzostowicy Małej i Wielkiej i w Wołpie. Przed nami jeszcze Mosty i Słonim” – powiedziała Orechwo. Podkreśliła, że groby są regularnie odwiedzane i pielęgnowane przez lokalne oddziały ZPB.

Uznawany przez Warszawę ZPB jest od 2005 r. nielegalny według prawa białoruskiego. Mińsk uznaje oficjalną organizację o tej samej nazwie, która przejęła majątek niezależnego ZPB. Na jej czele stoi prezes Mieczysław Łysy.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL