Polska po 1989 roku

14.02.2017

Prezes IPN: Prof. Szwagrzyk stwierdził, że jego dymisja jest nieodwołalna

Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Fot. PAP/D. Kulaszewicz Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Fot. PAP/D. Kulaszewicz

Prof. Krzysztof Szwagrzyk poinformował mnie, że jego decyzja dotycząca dymisji jest nieodwołalna - powiedział PAP prezes IPN Jarosław Szarek. "Moje poparcie dla działań prof. Szwagrzyka od początku było całkowite" - podkreślił prezes Instytutu.

PAP: Co się wydarzyło, dlaczego prof. Krzysztof Szwagrzyk złożył dymisję z funkcji wiceprezesa IPN?

Jarosław Szarek: Zostałem zaskoczony pismem, w którym prof. Krzysztof Szwagrzyk podaje się do dymisji. Jeszcze kilka dni wcześniej był we Lwowie, ustalając szczegóły poszukiwań na Ukrainie.

Rezygnacja jest jednozdaniowa, bez podania powodów. Odbyłem rozmowę telefoniczną z profesorem, który stwierdził, że jego decyzja jest nieodwołalna.

PAP: Co utrudnia prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji, którym kieruje prof. Szwagrzyk?

Jarosław Szarek: Dyskutowaliśmy o tym na Kolegium IPN 18 stycznia. Kolegium zostało wówczas poinformowane przez prof. Szwagrzyka o trudnościach w relacjach z pionem śledczym IPN i Pomorskim Uniwersytetem Medycznym. Moje poparcie dla działań prof. Szwagrzyka od początku było całkowite, z takimi postulatami kandydowałem na stanowisko prezesa Instytutu.

PAP: Jak pan przypuszcza, co może być głównym powodem ustąpienia?

Jarosław Szarek: Nie jest tajemnicą, że od pewnego czasu nie najlepiej układa się współpraca między Biurem Poszukiwań i Identyfikacji a Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, który zajmuje się identyfikacjami. Czy jednak jest to problem nierozwiązywalny? Wierzę, że nie. Przed laty współpraca Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z Instytutem Pamięci Narodowej układała się właściwie.

Rozmawiał Norbert Nowotnik (PAP)

nno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL