Europa i świat po II wojnie światowej

06.09.2017

Prezydenci Niemiec i Izraela otworzyli w Monachium muzeum ofiar zamachu z 1972 r.

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin (L) i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Monachium, 06.09.2017. Fot. PAP/EPA Prezydent Izraela Reuwen Riwlin (L) i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Monachium, 06.09.2017. Fot. PAP/EPA

Prezydenci Niemiec i Izraela - Frank-Walter Steinmeier i Reuwen Riwlin - otworzyli w środę w Monachium muzeum poświęcone ofiarom terrorystycznego zamachu na izraelskich sportowców podczas letnich igrzysk olimpijskich w 1972 roku.

"Zbyt długo brakowało tego miejsca, zbyt długo publiczna pamięć o ofiarach znajdowała się w cieniu sprawców zbrodni" - powiedział Steinmeier podczas uroczystego otwarcia placówki.

Riwlin podkreślił, że rodziny ofiar i władze Izraela czekały prawie 50 lat na ten moment. Prezydent Izraela zauważył, że do dziś spotkać można ludzi, którzy widzą w zamachu "czyn heroiczny". "Nie wolno nam pogodzić się z terroryzmem" - podkreślił.

Anke Spitzer, wdowa po trenerze szermierki, który zginął w zamachu, zarzuciła ówczesnym władzom RFN, że próbowały zatuszować własne błędy i obarczały ekipę izraelską odpowiedzialnością za tragedię.

Muzeum położone jest w pobliżu wioski olimpijskiej w Monachium.

Terroryści z palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień wdarli się 5 września 1972 roku do wioski olimpijskiej i wzięli 11 izraelskich sportowców jako zakładników. Zamachowcy chcieli odlecieć wraz z porwanymi sportowcami do Kairu w Egipcie, licząc na to, że wymienią ich na aresztowanych w Izraelu bojowników.

Podczas próby uwolnienia zakładników na lotnisku Fuerstenfeldbruck pod Monachium doszło do tragedii. Zginęli wszyscy porwani sportowcy, niemiecki policjant oraz pięciu terrorystów.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mobr/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL