Polska po 1989 roku

04.10.2016

Prezydent odwiedził Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów

Prezydent Andrzej Duda (C) zwiedza Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie w towarzystwie prof. Andrzeja Ciechanowicza (L) i dr. Andrzeja Ossowskiego. Fot. PAP/M. Bielecki Prezydent Andrzej Duda (C) zwiedza Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie w towarzystwie prof. Andrzeja Ciechanowicza (L) i dr. Andrzeja Ossowskiego. Fot. PAP/M. Bielecki

Prezydent Andrzej Duda odwiedził we wtorek w Szczecinie siedzibę Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, której specjaliści przywracają bezimiennym ofiarom totalitaryzmów tożsamość.

Andrzej Duda obejrzał m.in. pomieszczenia Bazy i sprzęt używany przez naukowców przy identyfikacji ofiar oraz zapoznał się z całą procedurą badawczą - relacjonował wizytę prezydenta Andrzej Ciechanowicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie; przed wizytą w siedzibie Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów prezydent zainaugurował rok akademicki na tej uczelni.

„Pan prezydent był żywo zainteresowany i zadawał dużo pytań dotyczących samej procedury” – mówił tuż po wizycie prezydenta Ciechanowicz. „Staraliśmy się z doktorem Andrzejem Ossowskim przedstawić cały proces identyfikacji, wskazać trudności, na które napotykamy, a także zmiany, czy też innowacyjne techniki, które wprowadziliśmy w ciągu czterech lat funkcjonowania Bazy” – opowiadał.

„Myślę, że ta wizyta uświadomiła panu prezydentowi z jak trudną materią i z jak zniszczonym i zdegradowanym materiałem mamy do czynienia w pracy” – podkreślał Ciechanowicz, dodając, że prezydent zaznaczał, iż konieczne jest zbieranie genetycznego materiału porównawczego od rodzin ofiar.

Obecnie Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów prowadzi identyfikację genetyczną ofiar zbrodni komunistycznych ekshumowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie oraz ofiar zbrodni systemów totalitarnych z lat 1939-1953 ekshumowanych w Białymstoku. Równolegle na szeroką skalę gromadzony jest porównawczy materiał genetyczny krewnych ofiar Obławy Augustowskiej.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów zgromadziła do tej pory materiał ze szczątków prawie 800 ofiar, a w przypadku 300 z nich uzyskano wiarygodne profile genetyczne. Baza przechowuje także stanowiące materiał porównawczy próbki DNA od prawie 1500 osób krewnych ofiar. Do tej pory udało się zidentyfikować około 70 ofiar.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie powstała w 2012 r. To wspólny projekt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Instytutu Pamięci Narodowej.(PAP)

res/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL