Polska po 1989 roku

21.09.2016

Przedstawiciele wielu religii podpisali Apel o Pokój

Przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu podpisali w świdnickim kościele Apel o Pokój. Fot. PAP/M. Kulczyński Przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu podpisali w świdnickim kościele Apel o Pokój. Fot. PAP/M. Kulczyński

Przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu podpisali w środę w świdnickim Kościele Pokoju Apel o Pokój. Inicjatywa związana jest z wizytą Dalajlamy XIV na Dolnym Śląsku.

W środę, podczas ostatniego dnia wizyty Dalajlamy XIV na Dolnym Śląsku, duchowy przywódca Tybetańczyków wziął udział w spotkaniu międzyreligijnym, które odbyło się we wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ewangelicko-augsburskim Kościele Pokoju. Inicjatorem spotkania był prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, a wizyta Dalajlamy XIV związana była z pełnieniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Podczas spotkania przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu podpisali Apel o Pokój. W środę przypada Międzynarodowy Dzień Pokoju.

„Spotykamy się w wyjątkowym miejscu niezwykłego regionu, gdzie – mimo różnic światopoglądowych i religijnych, wynikających z jego długiej historii – w zgodzie współistnieli i współistnieją przedstawiciele wielu narodowości i kultur. Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania, wspólnie apelujemy o pokój na świecie, pokój niezależny od poglądów, pochodzenia czy religii. Pokój, który jest możliwy zawsze, jeżeli tylko istnieje zrozumienie i miłość do drugiego człowieka” – napisano w dokumencie.

Apel został podpisany przez metropolitę wrocławskiego abp Józefa Kupnego; bp. Jerzego Samca, prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej; bp. Waldemara Pytla, biskupa diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego) w Polsce; bp. Ignacego Deca, biskupa świdnickiego; bp. Włodzimierza Juszczaka, biskupa diecezji wrocławsko-gdańskiej kościoła greckokatolickiego w Polsce, ks. Mitrata Eugeniusza Cybulskiego, proboszcza parafii prawosławnej im. Cyryla i Metodego we Wrocławiu, rabina Davida Basoka; pastora Edwarda Pawłowskiego, przewodniczącego przymierza pastorów; Moncefa Bouhajeba, przedstawiciela Muzułmańskiego Centrum Wyznaniowego oraz Dalajlamę XIV, duchowego przywódcy Tybetańczyków.

Dalajlama XIV podkreślił, że strach i złość to emocje, które nigdy nie rodzą pokoju. „Gdy zaczynamy mówić o pokoju musimy go znaleźć przede wszystkim w sobie. Teraz jest czas byśmy poświęcili większą uwagę swojemu wnętrzu (…). Dopóki żyjemy na tym świeci znacznie lepiej nam będzie toczyć życie wypełnione pokojem i współczuciem” – mówił duchowy przywódca Tybetańczyków.

Dodał, że świat potrzebuje dziś jedności rodziny ludzkiej. „Wszystkie tradycje religijne, mimo różnic doktrynalnych niosą ze sobą jedno przesłanie, przesłanie miłości. Mają też jeden cel, by doprowadzić człowieka do tego, by stał się lepszym i bardziej wrażliwym” – mówił Dalajlama XIV.

Podkreślił, że pożałowania godny jest dziś fakt, że w imię religii dochodzi do konfliktów. „Potrzebujemy szczególnego wysiłku by budować na naszej planecie wzajemny szacunek(…) pojednanie i dialog to najlepszy sposób na zaprowadzenie pokoju” – mówił.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił, że jeszcze kilka lat temu myślano, że pokój jest dany na zawsze, a konflikty wojenne wydawały się odległe. „Aneksja części Ukrainy przeprowadzona przez putinowską Rosję wyrwała nas z tego stanu myślenia, a być może stanu bezmyślności. Dziś widzimy zagrożenia dla pokoju na wschodzie, na Bliskim Wchodzie na, na południu, w Azji; terroryzm raz po raz pokazuje nam swoje globalne oblicze. Dlatego tak głęboki sens maja wezwania i apele o pokój (…), pokój jest bowiem przynależny człowiekowi ze względu na godność jaką obdarzył go Bóg. Stad dziś to spotkanie, aby przekazać siebie znak pokoju, aby w Kościele Pokoju o pokój zaapelować” – mówił Dutkiewicz.

Biskup diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemar Pytel podkreślił, że ta uroczystość to moment historyczny. „W przełomowym 1989 r. Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki w tym kościele modlili się o pokój, w tym mieście pokoju i pojednania polsko-niemieckiego. Dziś podpisujemy tu apel o pokój na świecie”- mówił biskup.

Z kolei biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec mówił, że pokój to dar, ale i zadanie dla ludzkości. „Każda wojna jest haniebna i poniża wszystkich, w tym zwycięzców. Pokój jest tym co uszlachetnia ludzkość. W imię żadnej religii nie można usprawiedliwiać przemocy, bo każda przemoc rodzi przemoc. Nigdy więcej wojny” – mówił bp Dec.

Międzyreligijne spotkanie w świdnickim Kościele Pokoju było ostatnim elementem dwudniowej wizyty Dalajlamy XIV na Dolnym Śląsku. (PAP)

pdo/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL