Stalinizm

20.04.2017

PUM: Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów nie wskazała identyfikowanych osób

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów jest projektem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów jest projektem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów na swoim profilu społecznościowym nie wskazała identyfikowanych osób – podał w czwartek Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w odpowiedzi na informację IPN w tej sprawie.

W komunikacie zamieszczonym na stronie IPN odniósł się on do "pojawiających się w przestrzeni publicznej" informacji dotyczących kolejnych zidentyfikowanych ofiar terroru komunistycznego, które mają zostać ogłoszone w piątek w Pałacu Prezydenckim. "Informacje podawane przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów, działającą przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, na swoim profilu w mediach społecznościowych, dotyczące zidentyfikowanych ofiar, mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną” – napisano w komunikacie IPN. Wskazano w nim także, że IPN "jest jedyną instytucją przekazującą informacje o identyfikacji do wiadomości opinii publicznej", a „Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wykonuje badania genetyczne na zlecenie prokuratorów IPN i nie jest uprawniony do publicznego przekazywania informacji wchodzących w zakres toczącego się postępowania karnego".

Informacje podane przez IPN nie odpowiadają prawdzie – podał w opublikowanym na stronach uczelni piśmie Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w odpowiedzi na komunikat Instytutu. „Nigdzie na profilu społecznościowym Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów nie umieszczono informacji mogących chociażby w sposób pośredni wskazywać na tożsamość identyfikowanych osób” – czytamy.

Uczelnia podała także, że „w ostatnim okresie jedyne informacje związane z ofiarami zbrodni komunistycznych i stalinowskich jakie zostały opublikowane na profilu stanowiły odnośnik do materiałów prasowych podmiotów zewnętrznych”. Według uczelni, także w tych artykułach nie wskazano informacji pozwalających na zidentyfikowanie osób, względem których prowadzone są obecnie badania pozwalające na identyfikację. „Jednocześnie należy podkreślić, iż Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, zachowując wymaganą staranność nigdy nie podawał do publicznej wiadomości informacji objętych prowadzonymi postępowaniami karnymi” – podano.

Według uczelni, publikacja komunikatu IPN oraz przywołanie w tym kontekście Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego „niewątpliwie narusza dobra osobiste uczelni, godzi bowiem nie tylko w jej renomę, ale także podważa zaufanie do instytucji, która przez wiele lat rzetelnie i profesjonalnie realizowała powierzone jej zadania”.

"W ogóle nie powinno dojść do sytuacji, w której na stronach IPN pojawi się komunikat na podstawie +nierzetelnych informacji+ godzący w jej dobra osobiste, ale usunięcie tych treści pozwoli zminimalizować wywołane szkody" – podała uczelnia.

W środę IPN poinformował, że w piątek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość ogłoszenia kolejnej listy ofiar totalitaryzmów, których szczątki zidentyfikowano dzięki badaniom DNA. W obecności rodzin osób zamordowanych oraz prezydenta Andrzeja Dudy podane zostaną kolejne nazwiska odnalezionych i zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów - podał IPN.

Później tego dnia Kancelaria Prezydenta poinformowała, że podczas piątkowej uroczystości zostaną wręczone noty identyfikacyjne członkom rodzin 12 ofiar totalitaryzmów, a podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta Dudy.

Ogłoszone identyfikacje - jak informowała PAP w ubiegłym tygodniu - mają dotyczyć szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r. Badania DNA przeprowadzali specjaliści genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina.

W przypadku prac badaczy z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów ustalono tożsamość 14 nowych osób. Osiem z nich - jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP - to ofiary zbrodni komunistycznych, a sześć - zbrodni niemieckich. Ich szczątki wydobyto podczas prac ekshumacyjnych na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie oraz w Białymstoku.

Na stronie Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów na Facebooku we wtorek zamieszczona została informacja, że 21 kwietnia w Pałacu Prezydenckim zostaną ogłoszone imiona i nazwiska "co najmniej 14 kolejnych, zidentyfikowanych ofiar zbrodni komunistycznych". Jak podano, osoby te zidentyfikowano dzięki przeprowadzonym w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie badaniom DNA.

Poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych IPN prowadzi w całej Polsce. W listopadzie 2011 r. zainicjował je m.in. ówczesny prezes IPN Łukasz Kamiński. Do tej pory dzięki pracy zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN, udało się odnaleźć szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory", a także ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy. W Gdańsku profesor wraz z zespołem odnalazł szczątki Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

Identyfikacji genetycznej tych legendarnych dla polskiej historii postaci dokonali specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie. (PAP)

res/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL