Polska po 1989 roku

26.10.2017

R. Terlecki, B. Mazurek i A. Jarubas wśród odznaczonych przez prezydenta Węgier

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas (PSL), senator Andrzej Misiołek (PO) znaleźli się wśród odznaczonych przez prezydenta Węgier Janosa Adera Krzyżem Kawalerskim Orderu Węgierskiego.

Ordery zostały wręczone w czwartek przez ambasador Węgier w Warszawie Orsolye Zsuzsanne Kovacs. Wśród odznaczonych są też prezes stowarzyszenia Liberatis ze Skierniewic Marian Grochowski oraz były dyrektor biura podróży BTH Terminus w Łodzi Gyorgy Kerenyi, w imieniu którego nagrodę odebrał syn Gabor Kerenyi.

Orsolya Zsuzsanna Kovacs powołując się na słowa Teofila Łapińskiego, powstania styczniowego jak i powstania węgierskiego z 1848 r. podkreśliła, że przyjaźń polsko węgierska da się opisać dwoma słowami: "miłość i interes". "Miłość, bo nie jesteśmy w stanie do końca wytłumaczyć, dlaczego mamy tę wzajemną sympatię, a interes, bo kiedy patrzymy na wspólną historię to wiemy, że mamy i mieliśmy wspólne interesy i w przyszłości wspólne interesy powinniśmy realizować" - stwierdziła Kovacs.

"Osoby dzisiaj odznaczone wzmocniły obie nogi tych relacji - z jednej strony bezinteresownie budowali relacje pomiędzy naszymi krajami, ale z drugiej strony rozpoznały, że to jest wspólny interes naszych narodów, żebyśmy często mówili o wspólnych wyzwaniach" - dodała ambasador Węgier.

Szef klubu parlamentarnego Fidesz w węgierskim parlamencie Gergely Gulyas podkreślił, że symbolicznym wyrazem przyjaźni polsko-węgierskiej w ostatnim czasie było upamiętnienie przez oba parlamenty w tym samym dniu postaci Henryka Słowika i Józefa Antalla.

Henryk Sławik, to bohaterski Ślązak, który w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech co najmniej 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców. W tej działalności pomagał mu przyjaciel i współpracownik, delegat węgierskiego rządu ds. uchodźców wojennych Józef Antall senior.

Gulyas zaznaczył, że Polska i Węgry "stały ramię w ramię" w okresie komunizmu. Wspomniał przy tym o powstaniu węgierskim z 1956 r., dla którego - jak mówił - iskrą był pierwszy w okresie PRL strajk generalny w Poznaniu w czerwcu 1956 r. Szef klubu Fidesz ocenił, że nie ma "dwóch takich samych krajów, które mają tak silne wyobrażenia na temat wspólnych wartości w Europie". Podkreślił, że osoby odznaczone w czwartek przyczyniły się do realizacji wspólnych przedsięwzięć opartych na przyjaźni.

Wicemarszałek Terlecki po odebraniu odznaczenia stwierdził, że szczególnie cieszy się, że otrzymuje je także z rąk ważnego polityka Fideszu. "My przez wiele lat w Polsce patrzyliśmy z zazdrością na sukces Fideszu na Węgrzech. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział kiedyś w Warszawie pamiętne słowa, że +doczekamy jeszcze w Budapesztu w Warszawie+" - mówił szef klubu PiS.

"I doczekaliśmy panie przewodniczący. Wygraliśmy wybory i mam nadzieję, że te słowa, które okazały się prorocze spełniają się" - dodał.

Terlecki podkreślił, że samo odznaczenie traktuje również jako zobowiązanie na przyszłość. "Będę się starał, żeby przyjaźń polsko-węgierska, współpraca, sojusz polsko-węgierski były trwałe i z korzyścią dla obu naszych krajów" - zadeklarował.

Rzeczniczka PiS i wiceszefowa polsko-węgierskiej grupy parlamentarnej Beata Mazurek także zaznaczyła, że order jest dla niej zobowiązaniem do tego, by - jak mówiła, nawiązując do wystąpienia ambasador Węgier - "trwalej i skuteczniej pracować na rzecz +miłości i inwestycji+". "Tak na płaszczyźnie parlamentarnej jak i samorządowej, bo przecież my parlamentarzyści także jesteśmy łącznikami pomiędzy naszymi krajami" - dodała.

Wiceprezes PSL Adam Jarubas zaznaczył, że Polskę i Węgry łączą wspólne wartości, w tym umiłowanie wolności. "To, że ja mam dzisiaj zaszczyt odebrania takiego ważnego odznaczenia pokazuje, że do tego procesu umacniania naszej przyjaźni mogą przykładać się samorządowcy i ten proces może przebiegać nie tylko na szczeblu oficjalnych kontaktów międzypaństwowych, ale może przybierać także bardzo powszechny charakter" - mówił Jarubas.

W uroczystości wzięli udział także ministrowie rządu Beaty Szydło, w tym minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, szef polsko-węgierskiej grupy parlamentarnej Piotr Naimski, wiceszef MON Michał Dworczyk oraz parlamentarzyści PiS. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL