Walki o granice II RP

15.12.2016

Sejm upamiętnił 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919. Fot. Wikimedia Commons Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919. Fot. Wikimedia Commons

Sejm uczcił w czwartek 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W przyjętej uchwale podkreślono, że powstanie "było wyjątkowym wydarzeniem na tle polskich zrywów narodowych, a jego sukces przyniósł wolność Wielkopolanom oraz przyczynił się do utrwalenia niepodległości RP".

"Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie w latach 1918-1919 to wyjątkowe wydarzenie na tle polskich zrywów narodowych. Jego sukces przyniósł wolność Wielkopolanom oraz przyczynił się do utrwalenia niepodległości i ustalenia zachodniej granicy Rzeczypospolitej po 123 latach niewoli" - czytamy w uchwale przyjętej przez aklamację.

Podkreślono w niej, że wybuch powstania poprzedziły wielomiesięczne zabiegi polityczne i przygotowania militarne społeczeństwa polskiego w zaborze pruskim.

"Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w dniu 26 grudnia 1918 r. spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem polskich mieszkańców miasta. Nazajutrz wybuchły walki, które w krótkim czasie doprowadziły do oswobodzenia niemal całego Poznańskiego" - zaznaczono.

"Powszechny, ludowy zryw miał swe oparcie w doskonałej organizacji polskiego społeczeństwa, sprawności władz cywilnych i wojskowych, solidarnej współpracy wszystkich grup społecznych. Na czele polskiego ruchu stanął Komisariat Naczelnej Rady Ludowej, w skład którego wchodzili m.in. ks. Stanisław Adamski i Wojciech Korfanty. Wojskami powstańczymi dowodził mjr Stanisław Taczak, a następnie gen. Józef Dowbor-Muśnicki" - podkreślili posłowie.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego przypomina o dojrzałości politycznej i poświęceniu Polaków. Ofiarna walka podjęta dla Niepodległej godna jest upamiętnienia. Chwała zwycięzcom!" - głosi uchwała. (PAP)

wni/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL