Polska po 1989 roku

09.05.2017 aktualizacja 10.05.2017

Tygodnik „Polityka” przyznał Nagrody Historyczne za 2016 r.

We wtorek w redakcji tygodnika „Polityka” zostały wręczone Nagrody Historyczne „Polityki” 2017 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2016 r. Nagrody przyznano w kategoriach: "praca naukowa i popularnonaukowa", "pamiętniki i wspomnienia", "wydawnictwa źródłowe" i "debiut".

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrali Grzegorz Miernik i Dariusz Jarosz za książkę „+Zhańbiona+ wieś Okół: opowieści o buncie”, wyd. Instytut Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Książka opowiada historię chłopskiego buntu na tle kolektywizacji w jednej z kieleckich wsi w 1945 r.

W dziale pamiętników i wspomnień przyznano dwie równoważne nagrody. Pierwszą otrzymała książka Antoniego Kroha „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie”, wyd. ISKRY – opowieść o odnajdywaniu się Łemków w nieprzychylnych dla nich czasach PRL-u. Druga nagroda trafiła w ręce Joanny Dufrat i Piotra Cichorackiego za opracowanie „Dziennika wydarzeń 1939-1944” Jędrzeja Moraczewskiego, wyd. LTW - okupacyjnego diariusza prowadzonego przez 70-letniego przedwojennego premiera z perspektywy podwarszawskiego Sulejówka.

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury przyznało nagrodę Elżbiecie Orman za opracowanie „+Najmniej jestem tam gdzie jestem+. Listy Zofii z Vorzimerów Breudstedt z Warszawy i getta warszawskiego do córki Marysi w Szwajcarii”, wyd. Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacja Centrum Dokumentacji Czyny Niepodległościowego. 27 listów matki do córki odsłania na przykładzie życia prywatnego polsko-niemiecko-żydowskiej rodziny skutki działania mechanizmów totalitarnego systemu.

Najlepszym debiutem okazała się być książka Sebastiana Pawliny „Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej”, wyd. Muzeum II Wojny Światowej. Autor po przeanalizowaniu na nowo dziesiątków relacji i wspomnień próbuje odpowiedzieć na pytanie jakie problemy (bytowe, etyczne) towarzyszyły na co dzień konspiratorom AK.

Nagrody Historyczne Polityki są przyznawane od 1959 r. W skład Jury przyznającego Nagrody wchodzą: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

Źródło: Tygodnik „Polityka”

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL