Zbrodnia wołyńska

14.10.2013 aktualizacja 14.07.2016

Ukraina: Marsz Walki UPA w Kijowie

Marsz Walki UPA. Fot. PAP/EPA Marsz Walki UPA. Fot. PAP/EPA

Ulicami Kijowa przeszedł w poniedziałek Marsz Walki, poświęcony 71. rocznicy stworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), a zorganizowany przez opozycyjną, nacjonalistyczną partię Swoboda.

Podobne marsze odbywają się co roku w święto Opieki Matki Boskiej (tzw. Pokrowy), uznawane za dzień powstania UPA, oraz obchodzone od początku lat 90. jako dzień ukraińskiego kozactwa.

Podczas marszu, w którym - według milicji - uczestniczyło 4 tysiące osób, słychać było okrzyki Stepan „Bandera jest naszym bohaterem!”, „Chwała Ukrainie – śmierć wrogom!”, oraz brzmiały hasła o konieczności obalenia „rządzącego reżimu” i dążenia do integracji europejskiej Ukrainy.

Podczas marszu, w którym - według milicji - uczestniczyło 4 tysiące osób, słychać było okrzyki Stepan „Bandera jest naszym bohaterem!”, „Chwała Ukrainie – śmierć wrogom!”, oraz brzmiały hasła o konieczności obalenia „rządzącego reżimu” i dążenia do integracji europejskiej Ukrainy.

Swoboda, tak jak i inne ugrupowania ukraińskiej opozycji, popiera planowane na listopad w Wilnie podpisanie umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Ukrainą i UE.

„My, ukraińscy nacjonaliści, uważamy, że Ukraina jest państwem europejskim i w Wilnie powinna uzyskać pozytywną decyzję. Umowa pozwoli nam zwalczyć korupcję i zmienić prawo, ale dla nas najważniejsze jest, że umowa stowarzyszeniowa pomoże nam skończyć z kremlowskimi wpływami geopolitycznymi i rozpocząć proces desowietyzacji psychiki wielu Ukraińców” – mówił lider Swobody, Ołeh Tiahnybok.

UPA walczyła podczas II wojny światowej zarówno przeciwko Niemcom jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że ofiarą działań UPA padło ok. 100 tys. Polaków.

Na Ukrainie UPA traktowana jest dwojako i dzieli społeczeństwo na dwa obozy. Na zachodzie kraju jest ona uważana za formację walczącą o niepodległość państwową. Na wschodzie panuje przekonanie, że UPA była organizacją zbrodniczą, która kolaborowała podczas wojny z hitlerowskimi Niemcami.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL