Polska po 1989 roku

18.08.2017

W Krakowie pochowano s. Eufrozynę, osobistą sekretarkę Jana Pawła II

S. Eufrozyna – Teresa Rumian. Fot. PAP/T. Gzell S. Eufrozyna – Teresa Rumian. Fot. PAP/T. Gzell

W Krakowie pochowano w piątek s. Eufrozynę – Teresę Rumian, która przez 11 lata pracowała w sekretariacie kard. Karola Wojtyły, a przez kolejnych 27 posługiwała papieżowi Janowi Pawłowi II jako osobista sekretarka.

S. Eufrozyna zmarła 14 sierpnia 2017 r. w Szpitalu Wojskowym w Krakowie. Miała 92 lata, z czego 64 przeżyła w zgromadzeniu zakonnym. Msza pogrzebowa odbyła się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie przy ul. Garncarskiej 24. Ciało zmarłej spoczęło w grobowcu Zgromadzenia Sióstr Sercanek na cmentarzu Rakowickim.

"Śp. s. Eufrozyna zmarła w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odeszła spokojnie, z głęboką wiarą i nadzieją, że w domu Ojca jest przygotowane dla niej miejsce. Tę wiarę i nadzieję potwierdzała całym swoim długim i pięknym życiem, wypełnionym miłością Boga i człowieka" – powiedział w homilii kard. Stanisław Dziwisz.

Jak podkreślił, "s. Eufrozynę charakteryzowała absolutna wierność i oddanie w służbie Janowi Pawłowi II, który cenił bardzo wysoko przymioty jej umysłu i serca, jej oddanie Kościołowi".

Kard. Dziwisz ocenił także, że s. Eufrozynę cechowała "miłość do Boga i człowieka, Kościoła i zgromadzenia, które stało się dla niej drugą rodziną z wyboru".

"Ta miłość wyrażała się w jej pobożności, w jej modlitwie, w wierności łasce powołania zakonnego. Ta miłość wyrażała się w reprezentowanej przez nią wielkiej kulturze ducha, we wrażliwości i delikatności sumienia. Nie zrobiła nigdy niczego, co sprzeciwiałoby się woli Bożej. Nigdy o nikim nie mówiła źle. Sama była ascetyczna, wewnętrznie zdyscyplinowana, uzdolniona, o wielkiej inteligencji, a także poczuciu humoru. Wykazywała zacięcie literackie, o czym świadczą jej wiersze oraz teksty przedstawień artystycznych" - mówił o zmarłej kard. Dziwisz.

W trakcie uroczystości odczytano także list metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

Jak podano na stronie krakowskiej diecezji, Teresa Rumian urodziła się 7 listopada 1925 r. w Raciborowicach. Ukończyła studia farmaceutyczne, a następnie obowiązkowe wówczas szkolenie wojskowe. W 1953 r. wstąpiła do Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie przyjęła imię zakonne Eufrozyna. Pierwsze śluby zakonne złożyła w 1955 r., a wieczyste - w 1961 r. w Krakowie.

W maju 2004 r. w obecności Jana Pawła II w Watykanie ówczesny ordynariusz polowy Wojska Polskiego abp Sławoj Leszek Głódź awansował ją do stopnia kapitana, a dwa lata później minister obrony narodowej mianował ją majorem.

Po powrocie do Polski w 2005 r. kontynuowała pracę sekretarki do 2014 r. w biurze metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. W maju 2014 r. ze względu na stan zdrowia zamieszkała we wspólnocie sióstr sercanek w Domu Macierzystym w Krakowie.

Anna Pasek (PAP)

hp/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL