Stalinizm

07.07.2017

W sobotę na tzw. Łączce koniec prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN

Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk (2P) na Łączce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, gdzie dobiegają końca poszukiwania ofiar komunizmu. Fot. PAP/R. Pietruszka Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk (2P) na Łączce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, gdzie dobiegają końca poszukiwania ofiar komunizmu. Fot. PAP/R. Pietruszka

Sobota będzie ostatnim dniem prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na tzw. Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach - poinformował w piątek PAP wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Od 18 kwietnia IPN poszukuje tam szczątków ofiar komunizmu.

"Jutro będzie ostatni dzień działań poszukiwawczo-ekshumacyjnych na terenie Kwatery +Ł+ na Cmentarzu Wojskowym - powiedział w piątek PAP Szwagrzyk, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN. -Teraz możemy wreszcie powiedzieć, że w ziemi na Łączce, która w tej chwili jest równana, nie ma szczątków ludzkich". Od 18 kwietnia pracownicy IPN wspólnie z wolontariuszami prowadzili tam poszukiwania szczątków ofiar komunistycznego terroru.

Prof. Szwagrzyk wyjaśnił, że prowadzone prace miały na celu odnalezienie "szczątków około 100 więźniów, których w poprzednich etapach (prac) realizowanych tutaj od 2012 r. jeszcze nie odnaleźliśmy. Myślę, że w ciągu tych ostatnich tygodni ten założony przez nas cel został osiągnięty".

Wiceprezes IPN poinformował, że Łączce od kwietnia "odkryto ogromną ilość fragmentów szczątków ludzkich", które są "bardzo zniszczone". Wskazał, że największe trudności w pracach poszukiwawczo-ekshumacyjnych polegały na tym, że w latach 80. XX w. prowadzone były na tym terenie działania za pomocą koparki pod kwaterę dla zasłużonych dla władzy ludowej, a w ich wyniku zniszczono "wielką ilość szczątków ludzkich pochowanych na tym terenie".

"My rozbieraliśmy te wszystkie podstawy pod groby z lat 80., a wokół nich i pod nimi odnajdowaliśmy ogromne ilości zniszczonych fragmentów szczątków ludzkich" - powiedział prof. Szwagrzyk.

Przypomniał, że aktualnie "oczekuje na wyniki badań genetycznych odkrytych szczątków ludzkich". "Wierzę, że odnaleźliśmy wszystkich więźniów pogrzebanych tutaj w latach 40. i 50." - podkreślił.

Poza odnalezieniem szczątków specjalistom IPN udało się precyzyjnie określić granice dawnego pola więziennego.

Na Łączce powązkowskiej nekropolii w latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar - często byli to żołnierze walczący z sowietyzacją Polski. Wśród odnalezionych i już zidentyfikowanych szczątków znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.

Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego. (PAP)

gj/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL