Epoka nowożytna

06.09.2017

W Żaganiu i Bolesławcu święto Czarnej Dywizji

W czwartek i piątek (7-8 września) w Żaganiu (Lubuskie) i Bolesławcu (Dolny Śląsk) żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej - Czarnej Dywizji, jak co roku, na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej, organizują swoje święto. Przewidziano prezentację pojazdów wojskowych, koncerty, konkursy.

Dla obu tych miast wojsko jest niezwykle ważne, dając miejsca pracy i angażując się życie społeczności lokalnych.

Patronem lubuskiej dywizji pancernej jest Król Jan III Sobieski, pogromca Turków pod Wiedniem. Słynna bitwa nazywana odsieczą wiedeńską miała miejsce 12 września 1683 roku. Wówczas postrachem wroga okazała się polska husaria. Obecnie za jej odpowiednik uznawane są wojska pancerne.

Tegoroczne obchody otworzy w czwartek uroczysty capstrzyk na skwerze Czołgisty w Żaganiu. Natomiast główne świąteczne wydarzenia będą miały miejsce dzień później w stolicy polskiej ceramiki - Bolesławcu. Tam odbędzie się msza święta i apel pododdziałów Czarnej Dywizji z udziałem amerykańskich żołnierzy Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej(ABCT).

„W Bolesławcu stacjonuje jedna z naszych jednostek - 23. Śląski Pułk Artylerii. Podczas przygotowanego pikniku pasjonaci militariów i sympatycy Czarnej Dywizji będą mogli zapoznać się ze sprzętem bojowym i wyposażeniem naszych jednostek. Każdy znajdzie coś dla siebie, od beryla – broni osobistej, po ciężki sprzęt gąsienicowy” – powiedział oficer prasowy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej mjr Artur Pinkowski.

Na prezentacji znajdą się różnego rodzaju pojazdy wojskowe, od elementów rozpoznawczych, łączności, poprzez sprzęt artyleryjski, przeciwlotniczy i saperski, aż po chlubę dywizji, czołgi Leopard 2A4 i 2A5 oraz kołowe transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach. Na smakoszy będzie czekać żołnierska grochówka.

Wczesnym popołudniem na scenie bolesławieckiego amfiteatru będą odbywać się prezentacje i występy sekcji artystycznych Klubu Wojskowego. Zaplanowano również koncert Orkiestry Wojskowej z Żagania.

„Nie zabraknie konkursów i quizów z nagrodami. Każdy chętny będzie mógł zapoznać się z historią oraz teraźniejszością poszczególnych jednostek wojskowych Czarnej Dywizji. Zapraszamy do wspólnej zabawy” – dodał mjr Pinkowski.

11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego należy do najważniejszych i najlepiej uzbrojonych związków taktycznych polskich sił zbrojnych. Służy w niej prawie 10 tys. żołnierzy.

W strukturze dywizji znajdują się dwie brygady pancerne dysponującymi czołgami Leopard, wyposażona w nowoczesny sprzęt, m.in. transportery Rosomak i samobieżne haubice Rak, brygada zmechanizowana, dwa pułki - artylerii i przeciwlotniczy - oraz batalion dowodzenia.

Dowództwo i sztab Czarnej Dywizji znajdują się w Żaganiu, podobnie jak jedna z brygad pancernych. Pozostałe jednostki są rozmieszczone w garnizonach województwa lubuskiego i dolnośląskiego.

Żołnierze lubuskiej dywizji należą do elity wojsk lądowych, wielu z nich ma za sobą misje poza granicami Polski. Od 2017 r. ich dowódcą jest gen. bryg. Stanisław Czosnek.

Za sprawą stacjonujących w Żaganiu żołnierzy to 26-tysięczne miasto jest nazywane pancerną stolicą Polski.

Lubuska dywizja jest spadkobiercą bojowych tradycji 1. Polskiej Dywizji Pancernej, dowodzonej w latach ostatniej wojny przez gen. Stanisława Maczka i 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP oraz jednostek wywodzących się z 4. Lubuskiej Dywizji Zmechanizowanej, które weszły w jej podporządkowanie w 2001 r. i kontynuują tradycje oddziałów walczących w II wojnie światowej. (PAP)

mmd/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL