Polska po 1989 roku

16.05.2017

W Zamościu rozpoczęły się główne obchody święta Straży Granicznej

Na Rynku Wielkim w Zamościu rozpoczęły się we wtorek główne obchody święta Straży Granicznej. Kilkudziesięciu funkcjonariuszy dostanie promocję na pierwszy stopień oficerski. Wręczone zostaną także nominacje generalskie.

W uroczystości uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komendant główny SG płk. Marek Łapiński. Obecne są także rodziny awansowanych pograniczników. Dwóm oficerom SG wręczone zostaną nominacje generalskie. Do stopnia generała brygady awansowany został Łapiński i jeden z jego zastępców płk. Tomasz Praga.

Uroczystości poprzedziła msza z okazji Święta Straży Granicznej.

Straż Graniczna została powołana 16 maja 1991 r., zastępując Wojska Ochrony Pograniczna. Służbę w Straży Granicznej pełni 14,8 tys. funkcjonariuszy, w tym prawie jedna czwarta to kobiety. Ponadto zatrudnionych jest prawie 3,5 tys. pracowników cywilnych. Poza Komendą Główną istnieje dziewięć oddziałów SG i trzy ośrodki szkolenia.

Straż Graniczna, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa granic i odpraw prowadzonych na przejściach granicznych, zajmuje się ściganiem takich przestępstw jak nielegalne przekraczanie granicy, fałszowanie dokumentów, przewożenie przez granicę nielegalnych substancji, broni, dóbr kultury. Prowadzi też kontrole legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców. Funkcjonariusze SG mogą także sprawdzać pojazdy oraz uprawnienia do ich posiadania i kierowania. Podobnie jak policjanci, mogą też karać grzywnami osoby, które naruszą przepisy drogowe.

Straż Graniczna ochrania granicę lądową o długości ponad 3,5 tysiąca km, a odprawy graniczne prowadzone są na 70 przejściach granicznych: 19 drogowych, 14 kolejowych, 18 morskich, 1 rzecznym i 18 lotniczych.

W 2016 roku funkcjonariusze SG odprawili ponad 47,5 mln podróżnych - do i z Polski. Najwięcej ponad 22,6 mln na granicy z Ukrainą, blisko 8 mln na granicy z Białorusią, a ponad 4 mln na granicy z Rosją; prawie 13 mln podróżnych odprawiono w portach lotniczych i morskich.

Funkcjonariusze SG przyjęli blisko 4,5 tys. wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, obejmującej ponad 11 tys. cudzoziemców. Zatrzymali prawie 6,7 tys. osób za nielegalnie przekraczanie granicy, za blisko 18,5 tys. za nielegalny pobyt na terytorium Polski.

Straż Graniczna w 2016 roku wykryła towary pochodzące z przestępstw o łącznej wartości ponad 345,9 mln złotych, w tym papierosy za prawie 126 mln, tytoń za 91,7 mln i pojazdy – 43,5 mln zł. (PAP)

gdyj/ ren/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL