Europa i świat po 1989 roku

19.06.2017

Wiceminister Dziedziczak: chcemy, żeby Dom Polski we Lwowie powstał do jesieni 2018 r.

Wizualizacja Domu Polskiego we Lwowie. 2015 r. Fot. PAP/D. Delmanowicz Wizualizacja Domu Polskiego we Lwowie. 2015 r. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Chcemy, żeby Dom Polski we Lwowie powstał do jesieni 2018 r., żeby było to "swoiste wotum za stulecie niepodległej Polski" - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

Pytany na konferencji prasowej o opóźnienia w budowie Domu Polskiego, wiceminister zaznaczył jednocześnie, że decyzją polskiego parlamentu odpowiedzialność za budowę Domu Polskiego przejął Senat. "Ale oczywiście Senat wspieramy" - zapewnił wiceminister.

Dom Polski ma być miejscem spotkań mieszkających we Lwowie Polaków, centrum kultury polskiej i dialogu europejskiego. Po ponad dwudziestu latach starań o powstanie Domu Polskiego, akt erekcyjny i kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano na początku listopada 2015 r.

W akcie erekcyjnym zaznaczono, że Lwów przez wieki był miastem ludzi mądrych i dumnych z dorobku swych mieszkańców, powstałego dzięki współpracy i współistnieniu wielu kultur. „Sygnatariusze tego aktu wierzą, że Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Dom Polski we Lwowie stanie się ważnym ośrodkiem współdziałania Polaków i Ukraińców” – napisano.

Na potrzebę stworzenia Domu Polskiego władze Lwowa przekazały Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie działkę przy ulicy Szewczenki. Położona jest ona na terenie byłej jednostki wojskowej nieopodal centrum miasta. Według projektu, w nowoczesną bryłę obiektu wpisane zostały znajdujące się na działce budynki.

Do zadań placówki ma należeć m.in. prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej, krzewienie polskich tradycji kulturalnych i patriotycznych, promocja Polski na Ukrainie, nauczanie języka polskiego. (PAP)

msom/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL