Powstanie Warszawskie

01.08.2012 aktualizacja 14.07.2016

Wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza w rocznicę Powstania Warszawskiego

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie - 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/T. Gzell Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie - 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/T. Gzell

Uroczystą zmianą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie uczczono w środę 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wieńce złożyli przedstawiciele środowisk powstańców warszawskich, najważniejszych urzędów w Polsce i ambasad.

"Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to najważniejsze i jednocześnie najboleśniejsze święto naszego miasta. Wspominamy bowiem wydarzenia, które zmieniły Warszawę i jej mieszkańców. Zmieniły też i ukształtowały najnowszą historię Polski. Stały się symbolem pozwalającym przetrwać przyszłe trudne czasy" - mówiła do zgromadzonych prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Gromadzimy się tu, by oddać cześć bohaterom, którzy hasła o wolnej Polsce nosili nie tylko na sztandarach, ale w sercu i czynach" - dodała.

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, miało w założeniach trwać kilka dni; zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

Po kapitulacji żołnierze Armii Krajowej zostali wywiezieni do obozów jenieckich, a ludność cywilna wypędzona z miasta. Część warszawiaków została wywieziona do Niemiec na roboty, inni do obozów koncentracyjnych. Niemcy, łamiąc postanowienia aktu kapitulacyjnego, rozpoczęli systematyczne niszczenie Warszawy - burzono większość zabytków, pomników, szkół, kościołów i bibliotek. Spalone zostały archiwa i dzieła sztuki.

O godz. 17 w środę wybuch powstania upamiętni dźwięk syren, które zostaną włączone w całym mieście. W godzinę "W" tradycyjnie zostanie oddany hołd powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. Wcześniej na cmentarzu kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz warszawiacy złożą kwiaty przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera". (PAP)

mca/ pru/ itm/ mag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL