Auschwitz

03.02.2017

Włoska agencja ANSA przyznaje, że KL Auschwitz nie był polskim obozem

Brama byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz. Fot. PAP/A. Grygiel Brama byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz. Fot. PAP/A. Grygiel

"Auschwitz nie był polskim obozem"- napisała Ansa po interwencjach polskiej dyplomacji w związku z użyciem w dwóch jej depeszach sformułowań "polski obóz". Depeszę korygującą ten błąd zamieszczono w dwóch serwisach agencji: ogólnodostępnym i zamkniętym płatnym.

Depesze Ansy ukazały się po czwartkowej wizycie ambasadora RP we Włoszech Tomasza Orłowskiego w siedzibie agencji i jego rozmowie z dyrekcją.

W tekście zamieszczonym w serwisach agencji podkreślono: "Dyrekcja Ansy wyraziła ubolewanie z powodu użycia niewłaściwego określenia, w pełni świadoma prawdy historycznej i wydarzeń w Polsce, okupowanej przez siły zbrojne nazistowskich Niemiec oraz budowy przez nazistów obozu Auschwitz".

W tekście zaznaczono, że Ansa zdaje sobie sprawę z tego, że "konieczne jest używanie ścisłych i precyzyjnych sformułowań, dzięki czemu nie dopuści się do wypaczających interpretacji historii".

"Z drugiej strony przy setkach innych okazji Ansa użyła w swoich wiadomościach definicji +obóz nazistowski+ albo +obóz niemiecki+"- napisała agencja.

"Od chwili założenia w 1945 r. Ansa zawsze przedstawiała historię Polski z wielką uwagą utrzymując zawsze doskonałe relacje z tym krajem i z polskimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi we Włoszech, współpracując z nimi na rzecz uwrażliwienia opinii publicznej na temat historii obozów zagłady, w których naród polski był ofiarą" - podkreśla Ansa. (PAP)

sw/ jbp/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL