Europa i świat po 1989 roku

19.05.2017

Wśród tematów rozmów A. Dudy z prezydentem Niemiec m.in. obchody święta niepodległości

Prezydenci Polski i Niemiec - Andrzej Duda (P) oraz Frank-Walter Steinmeier (L) podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/J. Turczyk Prezydenci Polski i Niemiec - Andrzej Duda (P) oraz Frank-Walter Steinmeier (L) podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/J. Turczyk

Wśród tematów rozmów prezydenta Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w Warszawie znalazły się m.in. wspólne obchody święta niepodległości i współpraca polskich historyków z historykami niemieckimi.

Wśród tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w Warszawie znalazły się m.in. sprawy europejskie, Brexit, konflikt na Ukrainie oraz zbliżające się stulecie niepodległości Polski oraz to, jak można byłoby zarysować w tym kontekście kwestie współpracy polsko-niemieckiej. "Z całą pewnością jakąś formułę wspólnego uczczenia tej setnej rocznicy, jak również stworzenia jakiegoś pola kolejnego do współpracy, choćby współpracy historyków (...) będziemy z panem prezydentem inicjowali" - zapowiedział Duda.

"Również spojrzeliśmy na rocznicę 1918 r. Mamy tutaj różne skojarzenie, a jest to oczywiście w pamięci niemieckiej przede wszystkim koniec pierwszej wojny światowej. 1918 r. jest to początek Republiki Weimarskiej, a w Polsce jest to odzyskanie niepodległości. Uzgodniliśmy, że my wraz z naszymi współpracownikami zastanowimy się nad tym, jak możemy zająć się tym tematem, tym rokiem pamięci 1918 r. i też odnośnie tego, jaką rolę prezydenci będą pełnić w ramach tych uroczystości" - zaznaczył Steinmeier. 

Duda podkreślił, że z prezydentem Niemiec zgodzili się, iż "Europa dzisiaj potrzebuje dobrej współpracy". "Nie mamy żadnych wątpliwości, że byśmy byli w stanie przez te wszystkie kryzysy przebrnąć. Musimy działać solidarnie i musimy działać wspólnie, i że drogą nie jest budowanie podziałów tylko drogą, którą powinniśmy podążać jest usuwanie tych podziałów i tutaj duża rola prezydentów w tym" - mówił polski prezydent. (PAP)

msom/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL