Kultura i sztuka po 1989 roku

21.05.2017

XIV Noc Muzeów z Muzeum Historii Polski

XIV Noc Muzeów z Muzeum Historii Polski. Źródło: MHP/Magdalena Głowacka XIV Noc Muzeów z Muzeum Historii Polski. Źródło: MHP/Magdalena Głowacka

Muzeum Historii Polski postawiło specjalny pawilon na Krakowskim Przedmieściu, w którym prezentowane są eksponaty pozyskane podczas prowadzonej akcji "Małe Wielkie Historie" - powiedziała kierownik działu edukacyjnego Muzeum Gabriela Sierocińska-Dec.

"Są tu m.in. takie eksponaty, jak: bicykl z XIX w., damski rower z dwudziestolecia międzywojennego, motocykl Sokół 600 z końca lat 30. XX w." - dodała Gabriela Sierocińska-Dec.

"Muzeum Historii Polski w tym roku postawiło specjalny pawilon na Krakowskim Przedmieściu, w którym prezentujemy eksponaty z naszych zbiorów. Są to eksponaty pozyskane podczas prowadzonej przez nas akcji +Małe Wielkie Historie+" - powiedziała kierownik działu edukacyjnego MHP.

Jak wyjaśniła, "w pawilonie na planszach i wielkoformatowych fotografiach prezentujemy inne przedmioty, m.in. dokumenty codziennego użytku podarowane nam przez darczyńców, ale także przedmioty wyłowione z Wisły, dzięki czemu trafiły do nas przedmioty związane z potopem szwedzkim, takie jak: kule armatnie czy fragmenty letniej rezydencji Wazów - Villa Regia".

Od 2006 r. trwa akcja "Małe Wielkie Historie", czyli publiczna zbiórka pamiątek historycznych dla MHP. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów pracownicy MHP poinformowali, że do muzealnych zbiorów trafiło już "blisko 4500 obiektów od 160 darczyńców z Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Szwecji".

Przed pawilonem rozstawiono stoliki z grami planszowymi opracowanymi przez MHP dla najmłodszych. Można tu zagrać np. w "Memos" z królami Polski, "Zbuduj miasto" (nawiązująca do średniowiecza), rozwiązać historyczne quizy lub barwić specjalne kolorowanki.

Jak poinformowała Gabriela Sierocińska-Dec, w sobotę "o godz. 16 ruszył z okolic pomnika Bitwy o Monte Casino pierwszy spacer +Śladami insurekcji kościuszkowskiej w Warszawie+. Są to spacery rodzinne, pełne atrakcji i niespodzianek. Najmłodsi rozwiązują na trasie spaceru zagadki i łamigłówki, ale także spotkają specjalnych gości, czyli osoby, które być może żyły w Warszawie właśnie w 1794 r.". "+Goście z przeszłości+ przekazują informacje o tym, jak wyglądały owe burzliwe, kwietniowe dni" - dodała.

Wieczorem zaplanowano spacery "Szlakiem insurekcji kościuszkowskiej" dla dorosłych uczestników.

Od 2016 r. trwa akcja "Małe Wielkie Historie", czyli publiczna zbiórka pamiątek historycznych dla MHP. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów pracownicy MHP poinformowali, że do muzealnych zbiorów trafiło już "blisko 4500 obiektów od 160 darczyńców z Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Szwecji".

Muzeum Historii Polski bierze udział w Nocy Muzeów po raz dziesiąty.

MHP, powołane do istnienia 2 maja 2006 r. przez ministra kultury, aktualnie posiada w swoich zbiorach ponad 20 tys. obiektów dotyczących dziejów Polski - od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych. Stała siedziba MHP powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej. Znajdą się w niej: wystawa stała (6500 tys. m kw. powierzchni), centrum edukacyjne, wielofunkcyjne centrum konferencyjne z audytorium i salą kinowo-teatralną. (PAP)

gj/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL