Polska po 1989 roku

11.08.2017

ZHP o skautowym Jamboree: naszym celem pokazanie Polski skautom z całego świata

Wszystko zaczyna się od marzeń, a uzależnione jest od determinacji; naszym było zorganizowanie Jamboree i pokazanie Polski skautom z całego świata - mówiła w piątek w Warszawie naczelnik ZHP Małgorzata Sinica. Za kilka dni okaże się, czy Gdańsk faktycznie zorganizuje światowy zlot skautów.

Miasto Gdańsk i Związek Harcerstwa Polskiego od czerwca 2015 roku wspólnie kandydują do organizacji w 2023 r. Światowego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej - dzielnicy Gdańska położonej w ujściu Wisły. 16 sierpnia podczas Konferencji Skautowej w Baku zapadnie decyzja, czy Światowe Jamboree 2023 r. odbędzie się w Gdańsku czy w Saemangeum w Korei Płd.

"W życiu wszystko zaczyna się od marzeń, a uzależnione jest od determinacji do ich realizacji. (...) Zaczęliśmy marzyć, że chcielibyśmy być organizatorem Jamboree, zaprosić skautów z całego świata i pokazać im Polskę, pokazać harcerstwo, które różni się troszkę od skautingu; kreować przyszłość skautingu" – powiedziała w piątek w Warszawie podczas konferencji prasowej poprzedzająca wyjazd do Azerbejdżanu polskiej delegacji naczelnik ZHP harcmistrzyni Małgorzata Sinica. Zaznaczyła, że działania dotyczące wyboru polskiej kandydatury, m.in. promocja i przygotowania, prowadzone są od dłuższego czasu.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak wskazał, że hasłem polskiej kandydatury jest "be the spark" – "bądź iskrą". Wydarzenie, jak podkreślił, niesie ze sobą wspaniałą ofertę dla harcerek i harcerzy, mieszkańców Gdańska i turystów.

Szef Komitetu Organizacyjnego Kandydatury Zbigniew Niemczycki mówił podczas konferencji, że Jamboree będzie olbrzymią promocją ruchu harcerskiego, ruchu skautowskiego w Polsce. "Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ten ruch jest współczesny, nadąża za zmianami na świecie. Ogrywa i będzie odgrywał coraz większa rolę w wychowaniu młodzieży w pewnych zasadach" – stwierdził. "Wierzę, że marzenie się spełni; że rodzice młodych ludzi zobaczą na Jamboree, że warto zaproponować swoim dzieciom, by przeszły harcerską drogę" – dodał.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. Odbywa się od 1920 r. co cztery lata w innym miejscu na świecie. Najbliższe Jamboree odbędą się w 2019 r. w Stanach Zjednoczonych, poprzednie zorganizowano w Japonii.

Przygoda skautów na Jamboree nie ogranicza się do kilkunastu dni zlotu i zajęć edukacyjnych ale obejmuje również pobyt turystyczny w domach polskich harcerzy i na obozach.

Koszt organizacji Jamboree na Wyspie Sobieszewskiej w 2023 r. oszacowano na ok. 180 mln zł, z czego ok. 80 proc. pokryliby uczestnicy zlotu, około 15 proc. stanowić miałoby wsparcie z budżetów Gdańska i państwa, a ok. 5 proc. - środki pozyskane od sponsorów.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce organizacja wychowawcza dzieci i młodzieży. Liczy ok. 110 tys. członków. To jedyna Polska organizacja skautowa należąca do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). (PAP)

ktl/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL