Powstanie Warszawskie

02.10.2016 aktualizacja 06.10.2016

Zygmunt Głuszek "Victor": powstanie miało zbyt wysoką cenę

Doszedłem do przekonania, że podjęcie decyzji o powstaniu miało zbyt wysoką cenę – mówi PAP Zygmunt Głuszek "Victor", najmłodszy instruktor Szarych Szeregów, uczestnik powstania warszawskiego. Podkreśla, że dowództwo powinno wiedzieć, jaki może być los mieszkańców Warszawy.

"Kiedy dorosłem zrozumiałem, że zginęło bardzo dużo niewinnych ludzi, cywilów. A kiedy doszły do mnie liczby, że 180-200 tysięcy warszawiaków zostało zamordowanych przez Niemców i ich rosyjskich wspólników, doszedłem do przekonania, że to była zbyt wysoka cena za decyzję o powstaniu. Żaden wódz na świecie nie podjąłby takiej decyzji wiedząc - a dowództwo powinno wiedzieć - że ceną będzie taki makabryczny los warszawiaków" - mówi Zygmunt Głuszek "Victor".

72 lata temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego boju powstańców z wojskami niemieckimi, przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki "Jarecki" i ppłk Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. (PAP)

szuk/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL