Polska po 1989 roku

20.03.2017

Kalisz: 2 mln zł rządowego wsparcia dla kultury i ochrony dziedzictwa

Poseł PiS Joanna Lichocka poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej o dofinansowaniu z budżetu państwa kaliskich instytucji kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Dodała, że wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można składać do 31 marca.

„Ministerstwo Kultury rozstrzygnęło część konkursów na dofinansowanie różnych przedsięwzięć i jest co najmniej kilka rzeczy, które dotyczą Kalisza”- powiedziała Lichocka. Wyraziła nadzieję, że ta lista będzie większa „ponieważ trwa proces odwoływania się i wierzę, że kilka jeszcze podmiotów skutecznie odwoła się i uzyska w dogrywce dofinansowanie”.

Dofinansowanie w wysokości 430 tys. złotych otrzymało Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. „Środki zostaną przeznaczone na zakup tacy inkrustowanej monetami z kaliskiego warsztatu Schaube” - wyjaśniła posłanka. Dodatkowo kaliskie muzeum otrzymało 303 tys. złotych na program pod nazwą „Upowszechnianie kolekcji muzeów wielkopolskich za pośrednictwem edukacyjnej platformy internetowej i aplikacji mobilnej”.

Wsparcie w wysokości 450 tys. zł na kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy elewacji prezbiterium i nawach bocznych otrzymała Katedra św. Mikołaja. Miastu Kalisz przyznano 300 tys. zł na wymianę dachu, osuszanie i wykonanie izolacji ścian budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka. Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu otrzymało dotację w wysokości 150 tys. złotych na ratowanie niszczejącej siedziby przed zawilgoceniem. Natomiast Filharmonia Kaliska na zakupy inwestycyjne otrzymała 380 tys. zł.

„Rekordowo wysoką dotację otrzymały Kaliskie Spotkania Teatralne, bo aż 300 tys. złotych” - podkreśliła posłanka PiS.

Kaliskie Centrum Kultury i Sztuki na 44. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych dostanie wsparcie w wysokości prawie 54 tys. zł.

„Ponadto ta instytucja otrzyma jeszcze 30 tys. zł na dokumentację i popularyzację tradycyjnej kultury Ziemi Kaliskiej oraz 20 tys. zł na warsztaty haftowania i układania czepców Stanisławy Kowalskiej z Goliny” - powiedziała Lichocka.(PAP)

bak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL