Europa i świat po 1989 roku

19.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Kraków będzie gospodarzem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

UNESCO. Fot. PAP/EPA UNESCO. Fot. PAP/EPA

Przyszłoroczna 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO odbędzie się w Krakowie. Decyzję podjęto podczas 40. sesji w Stambule – poinformował PAP we wtorek sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomir Ratajski.

Według niego podczas sesji, która odbędzie się w lipcu przyszłego roku w Krakowie, może być rozpatrywany polski wniosek o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych. Byłby to 15. polski obiekt umieszczony na tej liście.

„To ogromne wyróżnienie. Kraków będzie gościł delegacje około 190 państw będących członkami czy sygnatariuszami konwencji w sprawie ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO z 1972 r.” - powiedział prof. Ratajski. Jak przypomniał, na podstawie tej konwencji Kraków był jednym z pierwszych dwunastu miejsc na świecie, wpisanych w 1978 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO poinformował, że powierzenie organizacji sesji wiąże się z przekazaniem przedstawicielowi państwa gospodarza przewodnictwa Komitetowi Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Delegaci zgromadzeni w Stambule jednogłośnie zaaprobowali na to stanowisko kandydaturę przewodniczącego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, prof. Jacka Purchli, wybitnego znawcy problematyki ochrony i konserwacji dziedzictwa kulturalnego, twórcy i wieloletniego dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Prof. Sławomir Ratajski poinformował, że podczas sesji w Krakowie może być rozpatrywany polski wniosek o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych. „To jest nasza propozycja, ale zobaczymy czy to zostanie zaakceptowane (…). Wniosek jest już złożony i czekamy tylko na decyzję komitetu - nigdy do końca nie wiadomo, ale wniosek ma duże szanse, bo jest dobrze oceniony” - zaznaczył.

Prof. Ratajski zwrócił uwagę na zaangażowanie w przygotowanie kandydatury Krakowa wielu instytucji, w tym przede wszystkim Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także władz miasta. Oficjalny wniosek w tej sprawie został złożony w listopadzie zeszłego roku.

Według przedstawiciela UNESCO podczas sesji podejmuje się działania dotyczące jak najlepszej ochrony dziedzictwa na kulturalnego i naturalnego na świecie. Najbardziej spektakularne są decyzje o wpisaniu nowych miejsc na listę UNESCO. Delegacji mogą też skreślić z listy miejsca na niej obecne, a obiekty źle chronione uznać za zagrożone.

„Każdy nowy wpis spotyka się z wielkim zainteresowaniem mediów, jest fetowany przez delegacje danego państwa. To jest wielka uroczystość, transmitowana na cały świat dzięki internetowi” - dodał prof. Ratajski.

Poinformował, że podczas sesji w Krakowie może być rozpatrywany polski wniosek o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych. „To jest nasza propozycja, ale zobaczymy czy to zostanie zaakceptowane (…). Wniosek jest już złożony i czekamy tylko na decyzję komitetu - nigdy do końca nie wiadomo, ale wniosek ma duże szanse, bo jest dobrze oceniony” - zaznaczył.

Wniosek dotyczy wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych. W Tarnowskich Górach są dwa główne zabytkowe obiekty górnicze - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. Są częścią podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnym górnictwie rud srebronośnych na tym terenie, liczącego ponad 150 km. Turyści mogą zwiedzać położone kilkadziesiąt metrów pod ziemią trasy, ich część pokonuje się łodziami. Zgodnie z intencją Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które pracowało nad wnioskiem, poza kopalnią i sztolnią ochroną UNESCO mają być objęte także inne pogórnicze obiekty.

Decyzję o organizacji sesji w Polsce podjęto na 40. sesji w Stambule - ostatniego dnia obrad, które przerwano ze względu na niepokoje związane z nieudaną próbą wojskowego zamachu stanu w Turcji. Obrady będą kontynuowane w październiku tego roku w Paryżu, gdzie znajduje się główna siedziba UNESCO.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO składa się z 21 członków i spotyka się przynajmniej raz w roku. Kadencja członków trwa sześć lat. Polska mogła się starać o organizację sesji, bowiem w 2013 r. ponownie została członkiem Komitetu.

Dotychczas Polska zasiadała w Komitecie tylko raz - tuż po jej ratyfikowaniu; była to skrócona kadencja 1976 - 1978. Obecna obejmie lata 2013-2017.

Sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbywają się od 1977 r. w różnych miastach świata. W ostatnich latach odbywały się w Sewilli, Paryżu, Petersburgu i Bonn. W tym roku gospodarzem był Stambuł. W 2017 roku około 1000 delegatów ze 190 krajów będzie obradować w jednym z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Europie – w Centrum Kongresowym ICE Kraków. (PAP)

rgr/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL