Kultura i sztuka po 1989 roku

20.04.2017

Nowy nabytek Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie stało się właścicielem monumentalnego kartonu „Kościół” do prawego okna kompozycji witrażowej „Najświętszy Sakrament", zaprojektowanej przez Józefa Mehoffera dla kolegiaty św. Mikołaja we Fryburgu – poinformowała w czwartek placówka.

Zakup był możliwy dzięki dotacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu „Kolekcje muzealne 2017”.

Dzięki zakupowi w zbiorach Muzeum znajduje się już komplet projektów wykonawczych do obu okien witraża „Najświętszy sakrament”. Karton do okna lewego - "Wiara" - został wykupiony z depozytu w 2014 r., również dzięki środkom MKiDN.

Zakupione kartony zostały wykonane w 1900 r. w technice akwareli i gwaszu na papierze, naklejonym na płótno. Same witraże powstały w 1901 r. i znajdują się w kaplicy Bractwa Najświętszego Sakramentu w katedrze gotyckiej katedry św. Mikołaja we Fryburgu.

Kartony, wysokie na 7 m, są oryginalnymi projektami witraży znajdujących się we Fryburgu. "Zarówno witraż +Kościół+, jak i +Wiara+ są arcydziełami ze względu na najwyższej klasy walory artystyczne" - powiedziała PAP kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie Beata Studziżba-Kubalska.

Witraże fryburskie to dzieło życia Mehoffera. W 1895 r. jako młody artysta Józef Mehoffer wygrał konkurs na zaprojektowanie witraży dla kolegiaty we Fryburgu pokonując 26 konkurentów z całej Europy. Przez 41 lat pracował nad 13 olbrzymimi oknami. Rezultaty są imponujące –fryburskie witraże są zaliczane do najwybitniejszych przykładów sztuki monumentalnej w Europie.

Prace, które posłużyły Mehofferowi do stworzenia witraży, można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XX w. w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. (PAP)

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL