Kultura i sztuka po 1989 roku

26.05.2016 aktualizacja 18.07.2016

Nowy serwis internetowy NID poświęcony zabytkom

Muzeum Zamek w Gołuchowie. Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa Muzeum Zamek w Gołuchowie. Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Ponad 24 tys. zabytkowych obiektów, trójwymiarowe wizualizacje, obszerne kolekcje tematyczne i wersję mobilną zintegrowaną z Google Maps oferuje nowy serwis internetowy zabytek.pl Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęcony zabytkom.

Serwis jest adresowany zarówno do naukowców i studentów, jak i turystów oraz pasjonatów. Jak podkreśla Instytut, ideą portalu jest przybliżenie w nowoczesny sposób profesjonalnych opisów zabytków, uzupełnionych o galerie archiwalnych i współczesnych zdjęć.

W serwisie można się zapoznać z obiektami architektonicznymi, Pomnikami Historii, stanowiskami archeologicznymi czy miejscami z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znalezienie konkretnego z obiektów ułatwiają filtry, których można używać w zależności od okoliczności - na potrzeby działalności naukowej, wyjazdu turystycznego czy znalezienia obiektów na historycznej osi czasu.

Części z prezentowanych informacji towarzyszą fotografie z projektu społecznościowego Wiki Lubi Zabytki, nad którym Narodowy Instytut Dziedzictwa miał patronat merytoryczny w latach 2011-2014.

Jak zaznacza NID, zabytek.pl "wydobywa fascynujący świat przeszłości z suchych często stron katalogów, a dzięki nowym technologiom prezentuje historię w nowej odsłonie". Serwis oferuje możliwość interaktywnego korzystania z obiektów, prezentowanych np. w postaci trójwymiarowych modeli.

Dzięki aplikacji Cumulus modele 3D można odwracać i przemieszczać, analizować przekroje, a wyniki tych działań zapisywać na swoich komputerach. Inna z funkcji umożliwia użytkownikom urządzeń mobilnych odnalezienie najkrótszej trasy do poszukiwanego obiektu.

Zakładka Kolekcje zawiera zaś obiekty pogrupowane w różnych kategoriach tematycznych. Można w niej znaleźć m.in. budynki postindustrialne Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, zamki książąt mazowieckich, drewniane kościoły i cerkwie w południowej Polsce oraz średniowieczne mury miejskie na Pomorzu Zachodnim.

Na zamieszczonej na portalu mapie Polski zaznaczono także liczbę ciekawych zabytkowych obiektów w rejonie większych miast. Po przybliżeniu prezentowana jest ich szczegółowa lokalizacja oraz opis wraz z fotografiami, a także interesującymi obiektami w najbliższej okolicy.

Serwis zabytek.pl jest administrowany jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. (PAP)

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL