Kultura i sztuka po 1989 roku

19.05.2017

Od piątku po raz 20. Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu

Piknik Lwowski z Jarmarkiem Galicyjskim, wystawa, prelekcje i koncerty złożą się na odbywające się od piątku w Poznaniu XX Dni Lwowa i Kresów. Wydarzenie ma przybliżać poznaniakom i Wielkopolanom bogatą kulturę i historię dawnych polskich ziem.

W tym roku istotne miejsce poświęcone będzie historii lotnictwa: w sobotę w Domu Polonii zaplanowano prelekcję Tomasza Kuby Kozłowskiego "Lotnictwo w okresie II RP ze szczególnym uwzględnieniem Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich". W poniedziałek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim otwarta zostanie wystawa "Skrzydła nad Kresami".

W niedzielę na Starym Rynku odbędzie się Piknik Lwowski i Jarmark Galicyjski. Wystąpią zespoły z ukraińskiego Nowego Rozdołu a także z Poznania i Wielkopolski. Na miejscu będzie można skosztować kresowych przysmaków i kupić książki poświęcone kresom.

"Starsze osoby świetnie pamiętają, jakie są związki Lwowa i Kresów z Polską. Dla młodych wydarzenia na Starym Rynku to przede wszystkim rozrywka. Ale również w ten sposób chcemy zainteresować młode osoby naszą historią" – powiedział PAP w imieniu organizatorów wydarzenia Andrzej Kuczyński.

Atrakcje na Starym Rynku poprzedzi msza w Farze w intencji mieszkańców Kresów.

Organizator przedsięwzięcia, Odział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu powstał w 1989 r. Do tej pory zrealizował kilkaset przedsięwzięć przybliżających Wielkopolanom bogatą kulturę i historię Kresów.

Dni Lwowa w Poznaniu po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1996 r. Odbywają się pod patronatem metropolity poznańskiego, marszałka województwa, wojewody i prezydenta Poznania. (PAP)

rpo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL