Kultura i sztuka po 1989 roku

18.05.2017

Ponad 500 wydarzeń na tegorocznej Industriadzie

Industriada 2017 Industriada 2017

Przedpremierowe zwiedzanie sztolni Królowa Luiza, powrót (po dwuletniej przerwie) wydarzeń do Elektrociepłowni Szombierki czy teatralna Podniebna podróż w Nowych Gliwicach - to niektóre z 537 punktów tegorocznej Industriady, święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu - wypełniona możliwościami nietypowego poznawania obiektów szlaku (i miejsc z nim zaprzyjaźnionych), koncertami, spektaklami, wystawami, warsztatami czy prezentacjami.

W tym roku 537 wydarzeń Industriady będzie odbywało się w 47 obiektach w 28 miastach regionu. Ich motywem przewodnim będzie "rytm maszyn". Ma to być punkt wspólny dla prezentowanych tego dnia opowieści o zmianach technologicznych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w regionie wskutek industrializacji - napędzanej przez upowszechnianie się różnych maszyn.

Konferencja zapowiadająca tegoroczne atrakcje święta odbyła się w czwartek w Tychach. Aby ułatwić uczestnikom wybór najciekawszych dla nich atrakcji, podobnie jak w poprzednich latach wstępnie podzielono je na kategorie: dla pasjonatów, dla rodzin z dziećmi oraz dla nastawionych na kulturę. Wyselekcjonowano też "hity Industriady".

Z myślą o dzieciach przygotowano m.in. warsztaty hutnicze - na bazie m.in. surówki z marchewki - w Hucie Królewskiej w Chorzowie, industrialny plac zabaw Maszynoland w d. kopalni Saturn w Czeladzi, rodzinne warsztaty w d. fabryce obrabiarek w Dąbrowie Górniczej, strażacki dmuchany tor przeszkód w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i wypieki bułeczek w Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Atrakcjami dla pasjonatów techniki mogą być m.in. udostępnienie bazy Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, obejrzenie procesu produkcji w Browarze Zamkowym w Cieszynie, pokazy techniczne w Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach, warsztaty ceramiczne w katowickim Nikiszowcu czy "Symfonia dostojnych machin" w trakcie pokazu kucia na zabytkowych młotach w Muzeum Ustrońskim.

Wydarzenia kulturalne odbędą się m.in. podczas "Rozruchu maszyn", czyli cyklu wydarzeń w dzień poprzedzający właściwą Industriadę - będzie to m.in. koncert multimedialny "Industrument. Historia rytmu" przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Podczas Industriady odbędzie się m.in. koncert Zamilskiej w kopalni Murcki-Staszic przy katowickim Giszowcu. Święto Szlaku zakończy "Podniebna podróż" belgijskiego teatru Tol w Nowych Gliwicach.

Spośród 537 planowanych wydarzeń 512 będzie dostępnych bezpłatnie, 44 wymagają wcześniejszej rezerwacji.

Szczegóły programu tegorocznego święta oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji) znajdują się na stronie industriada.pl. Zawarto tam też – po raz pierwszy - rodzaj konfiguratora indywidualnych programów udziału w święcie pod nazwą "Moja Industriada", a także rady dla uczestników święta, dotyczące m.in. transportu.

Podobnie jak w poprzednich latach, między obiektami Industriady będzie można podróżować bezpłatnie Kolejami Śląskimi (pod warunkiem uzyskania wcześniej bezpłatnych kuponów np. w którymś z obiektów Industriady), a także autokarami kursującymi w Częstochowie, Rybniku, między Zabrzem i Tarnowskimi Górami, a także między Ustroniem, Żywcem, Cieszynem i Bielsko-Białą.

Po raz drugi w święcie weźmie udział organizator komunikacji miejskiej w większej części konurbacji katowickiej - dzięki niemu 10 czerwca będzie można bezpłatnie dojechać do zabytków techniki podróżując każdą spośród ponad 300 linii autobusowych oraz tramwajowych KZK GOP (na podstawie kuponów ze strony industriada.pl). Na tej samej zasadzie po raz pierwszy do Industriady dołączy MZK Tychy (ponad 60 linii autobusowych i trolejbusowych).

Od 1 czerwca i w samą Industriadę pomocna uczestnikom ma być infolinia: 513 746 063 i 513 774 115 (nie będzie tam można kupić biletów czy zarezerwować miejsc). W terenie będą też działały punkty informacyjne wspierane przez ubranych na pomarańczowo informatorów.

Członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik poinformował w czwartek, że w tym roku powstała specjalna linia produktów inspirowanych industrialnymi atrakcjami. W internetowym sklepie – prowadzonym przez instytucje kultury woj. śląskiego – dostępne są m.in. oparta o obiekty Szlaku gra planszowa „Przemysłowy magnat” (oparta na zasadzie gry Monopoly), srebrna i pomarańczowa broszka z posrebrzanego mosiądzu z logiem Szlaku, zestawy zmywalnych tatuaży oraz torba, plecak i koszulka – inspirowane Industriadą.(PAP)

mtb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL