Kultura i sztuka po 1989 roku

15.12.2016 aktualizacja 23.12.2016

Posłowie za wydzieleniem w budżecie pieniędzy m.in. na obraz Leonarda da Vinci

"Dama z gronostajem" Leonadra da Vinci. Fot. PAP/J. Turczyk "Dama z gronostajem" Leonadra da Vinci. Fot. PAP/J. Turczyk

Sejm znowelizował w czwartek wieczorem tegoroczny budżet, tworząc rezerwę, z której można będzie sfinansować m.in. zakup kolekcji książąt Czartoryskich, w tym "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci.

Za nowelizacją tegorocznej ustawy budżetowej było 228 posłów, przeciw było 175, wstrzymało się 31.

Towarzyszącą noweli ustawę okołobudżetową poparło 228 posłów, przeciw było 178, wstrzymało się 31.

Nowela zakłada utworzenie rezerwy na "sfinansowanie zakupu dóbr kultury, w tym zabytków, oraz praw do dóbr kultury, o szczególnym znaczeniu dla Państwa Polskiego i dziedzictwa kulturowego".

Dwa pozostałe cele to "przekazanie dla Agencji Rezerw Materiałowych dotacji celowej na realizację zadań związanych z rezerwami strategicznymi" oraz utworzenie rezerwy celowej dla Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw (ok. 300 mln zł).

Sprawozdawca Andrzej Kosztowniak (PiS) przyznawał podczas czwartkowej debaty, że rezerwa na zakup dóbr kultury mogłaby być przeznaczona na zakup kolekcji Czartoryskich, m.in. obrazu "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Zwracał uwagę, że jest szansa, by kolekcja, która była tworzona przez 200 lat stała się własnością państwa polskiego. "To bardzo ważny zakup" - mówił. "Wydaje się, że dziś trzeba dać ministrowi komfort negocjacji, by doszło do jej sfinalizowania" - dodał.

"Jest okazja, niepowtarzalna szansa doprowadzenia do sytuacji, w której ta kolekcja będzie własnością narodu, własnością państwa (...). Fundatorzy tej kolekcji marzyli, aby tak właśnie było" - mówił z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Wyjaśniał, że zbiór liczy 180 tys. pozycji, w tym 593 bardzo cenne obrazy, 3200 dzieł rzemiosła artystycznego, 1500 dzieł sztuki starożytnej oraz nieruchomości. "Mówimy o kolekcji, która jest bezcenna, w dosłownym tego słowa znaczeniu, dlatego że nie sposób ją wycenić. Z tych 593 obrazów jeden, powszechnie znany - "Dama z gronostajem" Leonarda Da Vinci (...), jest ubezpieczony (...) na 1,4 mld zł" - powiedział. Dodał, że inny "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta ubezpieczony został na 160 mln zł.

Podczas czwartkowej debaty posłowie opozycji krytykowali przede wszystkim fakt, że przedstawiciele rządu nie chcieli powiedzieć, jakiej dokładnie kwoty poprawka dotyczy i na co dokładnie każda z jej części zostanie przeznaczona. Chodziło zwłaszcza o pieniądze na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych oraz na rzecz Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw.

"Co chcecie ukryć?" - dopytywała Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna) tuż przed głosowaniem. "Nie możemy podpisywać rządowi weksla in blanco" - dodała. W efekcie kluby opozycyjne głosowały w większości przeciw noweli.

Dama z gronostajem, to najcenniejszy obraz znajdujący się w polskich zbiorach, jedyny autorstwa Leonarda da Vinci. Powstał ok. 1490 r., ma 53,4 cm wysokości i 39,3 cm szerokości. Został namalowany na desce orzechowej. (PAP)

pś/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL