Średniowiecze

16.05.2017

Prof. Kóćka-Krenz honorowym obywatelem Poznania

Profesor Hanna Koćka-Krenz. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Profesor Hanna Koćka-Krenz. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Honorowe obywatelstwo Poznania przyznała we wtorek rada miasta prof. Hannie Kóćce-Krenz. W 1999 roku zespół pod jej kierunkiem odnalazł na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu relikty palatium Mieszka I, później także fundamenty pałacowej kaplicy.

Rada Miasta Poznania przyznała honorowe obywatelstwo prof. Kóćce-Krenz w uznaniu dla "wybitnych osiągnięć naukowych z zakresu archeologii historii wczesnego średniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem prac badawczych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i odnalezienia rezydencji pierwszych Piastów".

Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania zostanie wręczone 29 czerwca.

Archeolog, profesor nauk humanistycznych, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ub. tygodniu świętowała jubileusz 70-lecia urodzin.

Prof. Kóćka-Krenz przyznała PAP, że odkrycie zespołu pałacowo-sakralnego z czasów monarchii piastowskiej jest jej "największym życiowym osiągnięciem".

"To była dla mnie ogromna naukowa przygoda. Wyzwanie, które przyniosło rezultaty przechodzące nawet moje wyobrażenie. Sądziłam, że rezydencja Mieszka I będzie podobna do tej, jaką znaliśmy już z Ostrowa Lednickiego. Tymczasem okazało się, że mamy do czynienia z zupełnie czymś innym: z wyjątkowym założeniem jeśli chodzi o formę architektoniczną, ale też wyjątkowym jeśli chodzi o klasę i rodzaj wyposażenia" – powiedziała. Jak dodała, rezultaty wykopalisk na Ostrowie Tumskim "przywróciły pamięć o roli Poznania w monarchii wczesnopiastowskiej".

Hanna Kóćka-Krenz odbyła studia magisterskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza z zakresu historii sztuki i z zakresu archeologii. Od 1973 roku była asystentem w Katedrze Archeologii UAM w Poznaniu. Od 1996 r. była profesorem nadzwyczajnym UAM. W grudniu 2011 r. uzyskała tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą dwóch zasadniczych zagadnień związanych z problematyką europejskiego średniowiecza. Pierwsze to kwestia złotnictwa strefy bałtyckiej, zwłaszcza skandynawskiego i zachodniosłowiańskiego. Drugie zagadnienie obejmuje początki średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce, tzw. siedzib na nasypach oraz architektury monumentalnej.

W gronie honorowych obywateli stolicy Wielkopolski są m.in.: papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.

Ceremonia wręczenia tytułu będzie miała miejsce 29 czerwca, podczas uroczystej sesji rady miasta, zwoływanej w imieniny świętych Piotra i Pawła, patronów Poznania. (PAP)

rpo/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL