Walka o niepodległość 1914-1918

11.11.2016

Racewicz: "Marsz Pierwszej Brygady" - najdumniejsza polska pieśń

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zyskuje coraz większą popularność. Ze Świętem Niepodległości kojarzą się szczególnie dwa utwory - skoczna i wesoła "Pierwsza Kadrowa" i "Marsz Pierwszej Brygady", nazwany przez Piłsudskiego "najdumniejszą polską pieśnią" - mówi PAP Mirosław Racewicz z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

"W ostatnich latach idea wspólnego śpiewania nabrała większego znaczenia, choć istniała ona zawsze, ponieważ Polacy są takim narodem, który lubi śpiewać piosenki patriotyczne" - podkreśla dyrektor Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego Adam Martin. Rodziny spotykały się na wspólnym śpiewaniu z okazji różnych ważnych wydarzeń - rodzinnych, narodowych, czy państwowych, a pieśni - jak dodaje - podnosiły Polaków na duchu.

Ogromną popularnością do dzisiaj - mówi Martin - cieszy się piosenka pt. "Pierwsza Kadrowa", która powstała podczas wymarszu oddziałów piechoty z Krakowskich Oleandrów do Kielc. "Tekst napisali Tadeusz Ostrowski i Wacław Graba-Łęcki, dwaj żołnierze Pierwszej Kadrowej. Piosenka jest krótka, melodia tej piosenki to jest melodia ludowa pt. +Siwa gąska, siwa+. Taka tradycja była kiedyś, że piosenki patriotyczne powstawały do znanych melodii ludowych, bądź innych znanych przebojów muzyki, jeśli można tak powiedzieć, rozrywkowej" - dodaje.

Najsłynniejszą pieśnią Legionów Polskich utworzonych przez Józefa Piłsudskiego jest "Marsz Pierwszej Brygady", który - jak mówi kierownik muzyczny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego Mirosław Racewicz - marszałek Józef Piłsudski nazwał "najdumniejszą polską pieśnią".

Utwór powstał około 1914 roku. "Melodia marsza oparta jest na znanym utworze kompozytora rosyjskiego, który był wykonywany w Kielcach. Orkiestra dęta rosyjska zostawiła w Kielcach nuty, które przejął potem kapelmistrz orkiestry strażackiej i on zaadaptował marsz do potrzeb tej orkiestry. Po wkroczeniu Legionistów orkiestra została włączona do Pierwszej Brygady Józefa Piłsudskiego i pieśń stała się jej hymnem" - opowiada Racewicz.(PAP)

ksk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL