Religia

17.06.2017

Rokitno: w niedzielę patronalne święto diecezji z udziałem kard. Müllera

Kard. Gerhard L. Müller weźmie w niedzielę udział w uroczystości Najświętszej Marii Panny z Rokitna, patronalnym święcie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary będzie przewodniczył mszy odpustowej, podczas której wygłosi homilię.

Po raz pierwszy święto będzie obchodzone w nowym terminie, tj. 18 czerwca - w rocznicę koronacji cudownego wizerunku. Dotychczas patronalne święto diecezji obchodzono 15 sierpnia, podczas święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Zgodę na zmianę daty uroczystości patronalnej wyraziła watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego.

Jak poinformował rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha, obchody święta diecezji odbędą się w Sanktuarium w Rokitnie, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

"Przeniesienie daty obchodów na czerwiec i powiązanie ich z rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej daje szansę, aby rokitniańskie sanktuarium jeszcze bardziej przyciągało wiernych" – wyjaśnił w rozmowie z PAP ks. Sapieha. Dodał, że do tej pory święto patronalne pozostawało niejako w cieniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Podkreślił, że święto patronalne przypomina diecezjanom o tożsamości, "szczególnie tej lokalnej". "Jako katolicy jesteśmy członkami Kościoła powszechnego, który jednak w poszczególnych diecezjach wciela się w lokalne środowiska i kultury. Bez wątpienia kult Matki Bożej z Rokitna stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych cech wyróżniających Kościół zielonogórsko-gorzowski" - powiedział PAP ks. Sapieha.

Do Rokitna zjadą mieszkańcy i duchowieństwo z całej diecezji. Co roku uroczystości gromadzą kilka tysięcy wiernych. Tegoroczne rozpoczną się o godz. 10.00 od powitania pielgrzymów i nabożeństwa różańcowego. Następnie odbędzie się przedstawienie przygotowane przez młodzież.

Centralnym punktem będzie msza św. odpustowa pod przewodnictwem i z homilią prefekta Kongregacji Nauki Wiary Kurii kard. Gerharda L. Müllera. Następnie wierni wezmą udział w litanii Matki Bożej Rokitniańskiej prowadzonej przez alumnów z Seminarium Duchownego w Paradyżu. Na koniec zaplanowano festyn rodzinny.

Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej został namalowany na początku XVI w. W XVII w. trafił do Kazimierza Jana Opalińskiego, opata cystersów z Bledzewa, który ze względu na wzrastający kult przeniósł obraz do kościoła w Rokitnie.

Liczne świadectwa łask doznanych za sprawą wstawiennictwa Matki Bożej z Rokitna skłoniły biskupa poznańskiego do powołania specjalnej komisji, która w 1670 r. uznała wizerunek za cudowny i postanowiła, że obraz na stałe pozostanie w Rokitnie.

Po II wojnie światowej obwołano Matkę Bożą z Rokitna patronką rodzącej się na tych terenach polskiej administracji kościelnej. Decyzję tę potwierdził później papież Paweł VI ustanawiając Matkę Bożą Rokitniańską patronką diecezji gorzowskiej oraz wyznaczając datę święta patronalnego na 15 sierpnia.

18 czerwca 1989 r. obraz rokitniański został uroczyście ukoronowany. 3 maja 2002 r. kościół uzyskał tytuł bazyliki mniejszej. (PAP)

mmd/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL